Τώρα είναι Σεπτέμβριος 24th, 2017, 5:03 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 2 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Απορειες για εργαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 2nd, 2014, 11:08 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Καλησπέρα σας
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε
Διάβασα το εγχειριδιο του μοντέλου μου (xray nt1) και είδα ότι χρειάζομαι μυτοτσιμπιδο allen 3 / 2.5 / 2 /1.5 mm καθώς και socket 7mm τα οποία και θα παραγγειλω
χρειάζομαι phillips (σταυροκατσαβιδο) 3,5 mm αλλά σε όσα μαγαζιά κοίταξα στο internet βρήκα μόνο 3mm και 4 mm άρα υπάρχει 3,5? και αν όχι ποιο πρέπει να πάρω το 3 ή το 4?
επίσης λέει χρειάζομαι allen ball 2.5 mm το οποίο δεν ξέρω τι είναι
Τώρα το μπουζοκλειδο που χρειάζομαι (Hudy #107581) που το βρίσκω? Ένα οποιοδήποτε μπουζοκλειδο τύπου σταυρό μου κάνει? η πρέπει να πάρω το συγκεκριμένο?
Επίσης flywhell tool (Hudy #182010) και pinion tools (Hudy #182001 & 182002) χρειάζομαι τα συγκεκριμένα ή μου κάνει οποιοδήποτε?
η φιάλη που βάζουμε μέσα το καύσιμο με το σωληνάκι μπροστά πως λέγετε?
για τον κινητήρα (novarossi .12) τι εργαλεία χρειάζομαι? ξέρω ότι χρειάζομαι ένα ίσιο κατσαβίδι για τις βίδες του καρμπιρατέρ αλλά αυτό πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι?
και τέλος αυτό εδώ το εργαλείο http://prntscr.com/2fxeup τι είναι και που χρησιμεύει?
Ξέρω ότι ρωτάω πολλά και κουράζω αλλά παρακαλώ λίγο υπομονή είναι αρχή και οι απορίες είναι πολλές

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορειες για εργαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 3rd, 2014, 5:21 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Κλειδιά allen χρειάζονται 4 νούμερα από 1,5 έως 3. Εκτός από τα κλασσικά allen υπάρχουν και τα "allen ball" τα οποία είναι σχετικά σφαιρικά στην άκρη επιτρέποντας το βίδωμα υπό μεγαλύτερη κλήση. Αν ζητάει να πάρεις κάποιο συγκεκριμένο allen ball, κάποια από τις βίδες θα είναι δύσκολη με το απλό. Μη πάρεις όμως μόνο allen ball γιατί αν κάποια βίδα έχει κολλήσει είναι πιο εύκολο να της κάνεις ζημιά με ένα τέτοιο. Προσωπικά θα έκανα ρυθμίσεις με το allen ball και σφυξίματα με το απλό.

Το socket 7mm το χρειάζεσαι κυρίως για τις ζάντες όπου κάνεις δουλειά και με τον κλασσικό "σταυρό".

Εικόνα

Για το σταυροκατσαβιδο προσωπικά έχω τρία. Ένα PH2 (6mm) ένα PH1 (5mm) και ένα μικρό που δεν γράφει πια κάτι πάνω του και είναι 3mm. Δεν έχω χρειαστεί ποτέ κάποιο ενδιάμεσο, οπότε λογικά το 3mm θα κάνει δουλειά...

Δυστυχώς για το μοτέρ δεν ξέρω να σου πω τίποτα...

Το εργαλείο που δείχνεις στην φωτό είναι για να ρυθμίζεις το μήκος των turnbuckles εύκολα. Με αυτό ρυθμίζεις την γωνία camber πίσω και την σύγκληση των τροχών μπροστά στο μοντέλο σου αν είδα καλά. Γίνεται και με το μυτοτσίμπιδο αλλά είναι πιο εύκολο με το εργαλείο και δεν τους κάνει και ζημιά.

Πιθανότατα κάποια εργαλεία να σου τα δώσουν μαζί με το αμαξάκι όπως ένα σταυρό για τα λάστιχα (socket 7mm) και το εργαλείο για τα turnbuckles (που δίνεται μαζί με το κιτ από το εργοστάσιο).

Εργαλεία Hudy όπως και σιλικόνες, γράσα και κόλες θα βρεις εδώ http://www.fanatix.gr/index.php?main_pa ... x&cPath=14
Είναι και ο αντιπρόσωπος της Xray οπότε θα βρεις και ανταλλακτικά! Τα εργαλεία της hudy είναι πολύ καλά αλλά είναι και πανάκριβα και δεν σου τα προτείνω...

Αν δεν είσαι από βόρεια βέβαια, τα περισσότερα από αυτά τα πράγματα θα τα βρεις λογικά και πιο κοντά σου...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 2 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: