Τώρα είναι Σεπτέμβριος 27th, 2017, 12:55 am

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 1st, 2012, 3:26 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Αποφάσισα να ασχοληθώ με αερογράφο αλλά χωρίς να θέλω να κάνω λάθος κινήσεις αγοράς θα ήθελα συμβουλές για το ποιός είναι ο πιο κατάλληλος για έναν αρχάριο...Ακούω λοιπόν!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 1st, 2012, 3:53 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον αερογράφο? Σχέδια ή απλά να βάφεις όπως και με το σπρεί περίπου?
Θέλεις να ζωγραφίζεις φωτιές με σκιές κτλ? ή να κάνεις διχρωμίες κτλ. αλλά μέχρι εκεί?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 1st, 2012, 4:47 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Δεν ήξερα οτι παίζει ρόλο τι αερογράφο θα έχω για να κάνω φωτιές,σκιές κλπ... γι αυτό και δεν ήμουν τόσο συγκεκριμένος με την ερώτηση!Ναι, με ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες, αν και δε θα μπορώ να τα κάνω στην αρχή, αλλά ταυτόχρονα αν είναι δυνατόν να μην πάρω κάτι πολύ ακριβό!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 2nd, 2012, 11:45 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Οι αερογράφοι χωρίζονται σε εσωτερικής και εξωτερικής ανάμιξης και σε μονής ενέργειας και διπλής.

Στους εξωτερικής το χρώμα δεν περνάει μέσα από τον αερογράφο δηλαδή η ανάμιξη με τον αέρα γίνεται έξω από τον αερογράφο ενώ στους άλλους περνάει.

Οι μονής είναι σαν να έχουν μόνο on-off. Πατάς την σκανδάλη και η ποσότητα χρώματος και αέρα είναι καθορισμένη ενώ στους διπλής όσο πιο πολύ πατάς τόσο περισσότερο χρώμα βγάζουν σε σχέση με τον αέρα.

Υπάρχει και μια τελευταία διαφοροποίηση ανάμεσα τους. Ορισμένοι τραβάνε το χρώμα από κάτω με υποπίεση ενώ οι υπόλοιποι το έχουν στο πλάι και εκμεταλεύονται την βαρύτητα για να χρησιμοποιούν μικρότερη πίεση αέρα.

Ένας εξωτερικής ανάμιξης, μονής λειτουργίας βάφει περίπου σαν σπρέι. Είναι για μεγάλες επιφάνειες και όχι για πολλά σχεδια.
Αν θες να κάνεις σχέδια θέλεις εσωτερικής ανάμιξης και λογικά διπλής ενέργιας. Όμως ένας τέτοιος δεν βάφει εύκολα (νομίζω) μεγάλες επιφάνειες.

Στους εσωτερικής ανάμιξης παίζει μεγάλο ρόλο το πάχος της βελόνας! Όσο πιο χοντρή, τοσο πιο χοντρά χρώματα μπορεί να βάψει (όπως τα νερού) και τόσο περισσότερο χρώμα βγάζει.

Εγώ προσωπικά βάφω εδώ και 2 χρόνια με έναν μονής εσωτερικής ανάμιξης (0,5 βελόνα) και έναν εξωτερικής μονής. Και οι 2 είναι φθηνοί. Τον έναν τον έχω για τα λεπτά στρώματα και γενικά για όπου θέλει προσοχή και τον άλλο για να τελειώνει η δουλειά πιο γρήγορα. Όμως δεν κάνω σχέδια (μόνο με μάσκες) και σκιές, απλά μπορώ να ανακατέψω ότι θέλω και να φτιάξω το χρώμα όπως μου αρέσει.

Αν θες να κάνεις σχέδια, τότε θέλεις πολύ χρώμα και προπόνηση όχι σε καπάκια και αρκετό ψάξιμο. Καλό είναι να δώσεις κάποια λεφτά να πάρεις κάτι καλό σε διπλής εσωτερικής ανάμιξης γιατί με φθηνό δεν θα κάνεις εύκολα δουλειά! Έτσι κι αλλιώς θα φας αρκετά λεφτά στα χρώματα για τις δοκιμές! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 2nd, 2012, 6:18 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για τον χρόνο σου!Νομίζω πως δεν έχω απορίες μετά από αυτό το ποστ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 4th, 2012, 3:06 am 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Μηνάς
RC: Team Losi 8ight 2.0
Motor: Picco P3R EVO
nghgeo έγραψε:
Οι αερογράφοι χωρίζονται σε εσωτερικής και εξωτερικής ανάμιξης και σε μονής ενέργειας και διπλής.

Στους εξωτερικής το χρώμα δεν περνάει μέσα από τον αερογράφο δηλαδή η ανάμιξη με τον αέρα γίνεται έξω από τον αερογράφο ενώ στους άλλους περνάει.

Οι μονής είναι σαν να έχουν μόνο on-off. Πατάς την σκανδάλη και η ποσότητα χρώματος και αέρα είναι καθορισμένη ενώ στους διπλής όσο πιο πολύ πατάς τόσο περισσότερο χρώμα βγάζουν σε σχέση με τον αέρα.

Υπάρχει και μια τελευταία διαφοροποίηση ανάμεσα τους. Ορισμένοι τραβάνε το χρώμα από κάτω με υποπίεση ενώ οι υπόλοιποι το έχουν στο πλάι και εκμεταλεύονται την βαρύτητα για να χρησιμοποιούν μικρότερη πίεση αέρα.

Ένας εξωτερικής ανάμιξης, μονής λειτουργίας βάφει περίπου σαν σπρέι. Είναι για μεγάλες επιφάνειες και όχι για πολλά σχεδια.
Αν θες να κάνεις σχέδια θέλεις εσωτερικής ανάμιξης και λογικά διπλής ενέργιας. Όμως ένας τέτοιος δεν βάφει εύκολα (νομίζω) μεγάλες επιφάνειες.

Στους εσωτερικής ανάμιξης παίζει μεγάλο ρόλο το πάχος της βελόνας! Όσο πιο χοντρή, τοσο πιο χοντρά χρώματα μπορεί να βάψει (όπως τα νερού) και τόσο περισσότερο χρώμα βγάζει.

Εγώ προσωπικά βάφω εδώ και 2 χρόνια με έναν μονής εσωτερικής ανάμιξης (0,5 βελόνα) και έναν εξωτερικής μονής. Και οι 2 είναι φθηνοί. Τον έναν τον έχω για τα λεπτά στρώματα και γενικά για όπου θέλει προσοχή και τον άλλο για να τελειώνει η δουλειά πιο γρήγορα. Όμως δεν κάνω σχέδια (μόνο με μάσκες) και σκιές, απλά μπορώ να ανακατέψω ότι θέλω και να φτιάξω το χρώμα όπως μου αρέσει.

Αν θες να κάνεις σχέδια, τότε θέλεις πολύ χρώμα και προπόνηση όχι σε καπάκια και αρκετό ψάξιμο. Καλό είναι να δώσεις κάποια λεφτά να πάρεις κάτι καλό σε διπλής εσωτερικής ανάμιξης γιατί με φθηνό δεν θα κάνεις εύκολα δουλειά! Έτσι κι αλλιώς θα φας αρκετά λεφτά στα χρώματα για τις δοκιμές! :D

πω τι μας ειπες τωρα.. παλι καλα που το αναλυσες τοσο δεν ειχα ασχοληθει καθολου με αερογραφο..
Αμα θες ανοιξε ενα θεμα και πες μας αναλυτικα οτι γνωριζεις στο θεμα αερογραφο κλπ..μηπως ασχοληθουμε και εμεις να κανουμε κανενα τρελο καπακι.!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 4th, 2012, 11:09 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα παιδες ,αυτο ειναι το νεο καπακι μου για το TLR 22 Βαμενο απο εμενα πρωτη φορα που βαφω καπακι και με αερογραφο δανεικο.Για το σχεδιο εβαλα liquid mask το αποτελεσμα δεν ειναι και τιποτα φοβερο, αλλα για αρχη νομιζω οτι ειναι καλο.Ελπιζω και εις ανωτερα που λενε!

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Vortex+XP 1015 servo
Proline+Sigma+Hot Bodies tyres
Byron 25%Fuel

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 5th, 2012, 1:28 am 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

ΑΝ βάφετε απλώς καπάκια πάρτε έναν απλό αερογράφο που θα βάφει σαν σπρέυ -και λίγο καλύτερα.Αν έχετε απαιτήσεις αργότερα, πάτε σε ακριβό αερογράφο με πολύ μικρή επιφάνεια βαφής και λεπτομέρεια...Προτιμήστε έναν διπλής λειτουργίας για "σβησίματα" και φυσικά προμηθευτείτε κομπεσσέρ...

Και για τους αλλεργικούς μετα σπρέυ,στη φωτό δείγμα δουλειάς με πινέλο... ;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Kyosho AXIS EX,Inferno DX,Inferno MP777,V-one,FW-O5,
Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 5th, 2012, 12:12 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Νάσσο το πινέλο είναι ίσως η ευκολότερη λύση αλλά μόνο για ορισμένα χρώματα... Άσπρο, μαύρο και γενικά όλα τα βασικά.
Σε αυτό για παράδειγμα δεν θα καταλάβαινες διαφορά αν είχε βαφτεί με πινέλο! (τους προφυλακτήρες αν θυμάμαι καλά με πινέλο τους έκανα! :)
Εικόνα

Αν προσπαθήσεις όμως να ρίξεις διάφανο χρώμα που πέφτει ασημί από πίσω για να φανεί μεταλλικό δεν βγαίνει καλά...
Εδώ έπεσε μάσκα για το διάφανο πράσινο και απο πίσω όλο βάφτικε με ασημί
Εικόνα

Αν προσπαθήσεις να περάσεις φωσφοριζέ πάλι που είναι και αυτό διάφανο, πάλι νομίζω δεν θα βγει ομοιόμορφο. Το άσπρο από πίσω το περνάς και με πινέλο για τοίχους φυσικά! :D
Εικόνα

Αν πας σε μεταλλικά δεν στρώνει ο κόκκος καλά και φαίνεται περίεργα! Σαν να κάνει γραμμές.
Εικόνα

Συμφωνείς?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιούνιος 5th, 2012, 12:24 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Και βέβαια συμφωνώ! είναι φυσικά και πόσο θες α)να μπλέξεις,β)να ξοδέψεις...;)

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Kyosho AXIS EX,Inferno DX,Inferno MP777,V-one,FW-O5,
Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: