Τώρα είναι Ιανουάριος 23rd, 2018, 1:18 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 9th, 2011, 9:18 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Κάθε μοντελιστής είτε ασχολείται για πρώτη φορά ή όχι,έχει στη διάθεσή του και έναν φορτιστή...βομβαρδισμένος όμως από χιλιάδες πληροφορίες και ποικιλία φορτιστών,καμιά φορά χάνει τη μπάλα και συχνά η λάθος αγορά είναι γεγονός...
Φορτιστές: Τι είναι τούτο το πράμα:
Ένας φορτιστής είναι μια ηλεκτρονική συσκευή που μας επιτρέπει να φορτίζουμε με ασφάλεια τις επαναφορτιζόμενες μόνομπαταρίες μας είτε στο σπίτι ή στο χώρο που είμαστε,χαρίζοντάς μας την πολυπόθητη διάρκεια ή έστω παράταση μιας μοντελιστικής μέρας.
Συνήθως διακρίνονται χοντρικά σε 2 βασικά είδη: τους "απλούς" που είναι φτηνές κατασκευές αργής φόρτισης και τους πιο μοντέρνους ή αλλιώς πολυφορτιστές που κάνουν σχεδόν τα πάντα στο σπίτι με το ρεύμα του σπιτιού ή εκτός σπιτιού παίρνοντας ενέργεια από τη μπαταρία του αυτοκινήτου μας.
Τι πρέπει να προσέχουμε με αυτά τα μαραφέτια:
Το πιο βασικά είναι 2: 1) προσέχουμε την πολικότητα τόσο στην τροφοδοσία όσο και στη μπαταρία που πρέπει να φορτίσουμε!!!, καμμιά εγγύηση δεν θα μας καλύψει αν ο φορτιστής είναι καμένος απο ανάποδη πολικότητα,και 2) διαβάζουμε καλά τις οδηγίες του κατασκευαστή.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ να είναι ανώτερος σε γνώση και άποψη από έναν κολοσσό του είδους που έχει πίσω του εκατοντάδες χιλιάδες εργατώρες εξέλιξης δοκιμών και έρευνας....Ακόμα και αν μιλάμε για ειδικούς επιστήμονες ιδιώτες,η εγγύηση του εργοστασίου είναι πολύ πιο αξιόπιστη στατιστικά.
Πέρα από αυτά,ένα είναι το βασικό ερώτημα:τι φορτιστή να πάρω; ποιος είναι ο καταλληλότερος;
Αυτά είναι ερωτήματα που είναι ήδη απαντημένα στα περισσότερα μαγαζιά,αλλά δε βλάπτει να τα ξαναφρεσκάρουμε...
Τι θέλουμε από έναν φορτιστή:
-να φορτίζει τις μπαταρίες...ναι οκ όλοι το κάνουν...και; ποιος ο λόγος να υπάρχουν τόσοι;μα,είναι απλό:ο ένας λόγος είναι η ανθρώπινη απληστία και ο άλλος οι άπειρες δυνατότητες που ποτέ δε θα χρειαστούμε...ο απλός λόγος είναι θέλω να πιστεύω πως επιλέγουμε έναν φορτιστή που θέλουμε να κάνει και κάτι ακόμα για να παρατείνουμε τη μοντελιστική μας μέρα ή να πάρουμε το περισσότερο δυνατό από τις μπαταρίες μας για περισσότερο παιχνίδι και ασφάλεια...
Χρυσός κανόνας εδω,το "ότι πληρώσεις παίρνεις" σωστά,ε; μμμμ....όχι πάντα!είναι μεγάλο το κενό ανάμεσα σε πραγματικά πολύ καλά και φθηνά προιόντα,σε πανάκριβες "μάπες,αλλά και σε πανάκριβα αριστουργήματα...ο βασικός κανόνας είναι το ποιοτικό αν το χρειάζεσαι πραγματικά θα το πληρώσεις!Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά αν το χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά θες να πάρεις κάτι καλό απλά να υπάρχει και να μαζεύει σκόνη...αλλά πολύ το κούρασα το θέμα και πάμε αμέσως στο βασικό κριτήριο: πως δηλαδή να επιλέξουμε έναν φορτιστή;...
Επιλογή φορτιστή:
Βασικά θα επιλέξουμε έναν φορτιστή για τις μπαταρίες μας...Για παράδειγμα,αν έχουμε ένα θερμικό αεροπλάνο και 1 σετ μπαταρίες πομπού-δέκτη,και πετάμε μια Κυριακή άντε δύο το μήνα και για καμιά ώρα πριν τη παραδοσιακή Κυριακάτικη μάσα,το μόνο που μας χρειάζεται είναι ο απλός φορτιστής που έχει συνήθως μέσα το σύστημα τηλεχειρισμού ή το πουλάει ο κατασκευαστής/κατάστημα ξεχωριστά.Ακόμα και τις διπλές απαιτήσεις παιχνιδιού να έχουμε (πχ όλες τις Κυριακές του μήνα ή όλα τα Σ/Κ του μήνα),με τον ίδιο φορτιστή και ένα ακόμα σετ μπαταρίες είμαστε καλυμένοι.
Αν οι απαιτήσεις μας είναι ηλεκτρικά αεροπλάνα με τις μοντέρνες Lipo μπαταρίες,εξελιγμένες και ευαίσθητες τότε ένας ακριβότερος και ειδικός φορτιστής μας είναι όχι απλά απαραίτητος αλλά αναγκαίος..Οι επιλογές είναι εδώ θα πρέπει να είναι μια χρυσή τομή ανάμεσα σε κόστος και συχνότητα χρήσης.Συνήθως πάντως αυτοί οι φορτιστές είναι μια καλή επένδυση μιας και μας καλύπτουν και για μελλοντικά μοντέλα ή μπαταρίες αφού φορτίζουν σχεδόν τα πάντα σε ότι ρεύμα ή τάση απαιτήσουμε.Καλό θα είναι αν επενδύσουμε σε τέτοιο πολυφορτιστή να ψάξουμε αν έχει και δυνατότητες όχι μόνο φόρτισης αλλά και εκφόρτισης καθώς και φόρτιση αποθήκευσης διότι οι μοντέρνες πια LiPo δεν αποθηκεύονται ούτε γεμάτες αλλά ούτε και εντελώς άδειες.
Θα το συνεχίσω..... υπομονή! ;)

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Kyosho AXIS EX,Inferno DX,Inferno MP777,V-one,FW-O5,
Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 16th, 2011, 3:36 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Βασικοί κανόνες ασφαλείας.
Ο λόγος που γράφω το παρακάτω είναι απλός αλλά τις περισσότερες φορές τον αγνοούμε...όμως
οι μπαταρίες των μοντέλων έχουν ΚΑΨΕΙ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ!!!
Νά'στε προσεκτικοί με τις μπαταρίες και να είστε σίγουροι ΚΑΙ τι φορτίζετε,ΚΑΙ τι κάνετε...
Ξεκινάμε από τα βασικά για να καταλαβαινόμαστε:
Κάθε μπαταρία μπαταρία ή στοιχείο έχει χωρητικότητα (C,capacity) που μετριέται σε μιλιαμπερώρια mAh (milliamper/hour) ή αμπερώρια -Ah (Amperes/hour) και- φυσικά ανάλογα τα στοιχεία-μια τάση που μετριέται σε Βόλτ (V,Volt )
ΦΟΡΤΙΣΗ:
H κλασσική (αργή) φόρτιση στις μπαταρίες Ni-Cd/ΝiMH γίνεται με το 1/10 της ονομαστικής τους χωρητικότητας για 14 με 16 ώρες. πχ μπαταρία με 500mAh χωρητικότητα,η κλασική φόρτιση είναι με 50mA για 14-16ώρες.
Υπάρχουν τώρα και οι μοντέρνες μπαταρίες ταχείας φόρτισης αλλά προσοχή: ΜΟΝΟ αν η μπαταρία μας ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ "fast charge" τότε μόνον κάνουμε ταχεία φόρτιση...
Η ταχεία φόρτιση μπορεί να ξεκινάει από το διπλάσιο της αργής φόρτισης,δηλ.1/3 της χωρητικότητάς της,(C/3 ) μέχρι και 5 φορες την χωρητικότητα (5C)
Δηλαδή:
Έχουμε μια μπαταρία π.χ. 1000mAh.
-Η κανονική της φόρτιση θα είναι 100mA για 14-16 ώρες ή: (αν ταχυφορτίζεται με ασφάλεια)
-Η γρήγορη φόρτισή της μπορεί να είναι:
200mA/8h
400mA/4h
800mA/2h
1600mA (1,6A)/1h
3,2A/30min
6,4A/15min...κλπ κλπ
Γενικά καλό είναι να αποφεύγονται οι συνεχείς ταχυφορτίσεις με υψηλά ρεύματα για λόγους μακροζωίας της μπαταρίας,αλλά και διάρκειας παιχνιδιού,(δε φορτίζει 100%μια μπαταρία με γρήγορη φόρτιση)και φυσικά ασφάλειας,γιατί μεγάλα ρεύματα=θερμοκρασίες=διάφοροι κίνδυνοι....
Να θυμάστε:
-ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε χωρίς επίβλεψη μπαταρίες να φορτίζουν,ακόμα και στην αργή φόρτιση....
-μια μπαταρία 7,2 φορτισμένη ή μισοφορτισμένη και ένας "αθώος"συνδετήρας ξεχασμένα χύμα μέσα στο αυτοκίνητο είναι μεγάλο ρίσκο: αν ο συνδετήρας ακουμπήσει στη μπαταρία η πυρκαγιά είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη...
Έχετε πάντα πυροσβεστήρα στο χώρο που εργάζεστε/φορτίζετε...
-Καλώδια φθαρμένα με σύρματάκια να εξέχουν κλπ,αλλάζονται/μονώνονται άμεσα.
-Αποθηκεύστε τις μπαταρίες σας σε μέρος που δεν υπάρχουν περίεργα παιδιά,σκυλάκια ή γενικά απρόσεκτοι πάσης φύσεως και ηλικίας.
-Τσεκάρετε πάντα τις μπαταρίες στα πετούμενά σας για φθορές,διαρροές,κακή επαφή,σκισίματα κλπ γιατί η πτώση είναι σχεδόν βέβαιη...Η ανθρώπινη ζωή είναι πολυτιμότερη από το "ακριβό"σας παιχνίδι...

-Ειδικά για τα ιπτάμενα μοντέλα:Να τηρήτε πάντα τους γενικούς κανόνες ασφαλείας και πτήσεων! δε χρειάζεται η διασκέδαση από μια απροσεξία να γίνει δράμα...

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 16th, 2011, 3:38 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

στη φωτό βλέπετε τι γίνεται όταν ένα χαλασμένο στοιχείο Ni-MH υπερθεμανθεί χωρίς συνδεμένο αισθητήρα φόρτισης...δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν με στοιχείο Li-Po... :shock:

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 15th, 2014, 1:36 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Όνομα: ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ
RC: HELIS
καλησπερα,ειμαι νεος στο hobby και χρειαζομαι φορτιστη που να φορτιζει 6s 5200mah 45c μπαταρια.ποιο μου προτεινετε'? ( να μην ειναι πολυ ακριβως) μπορω να περιμενω 1 ωρα μεχρι να φορτιστει η μπαταρια.ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 15th, 2014, 3:22 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

Για να φορτίσεις μπαταρίες 6S με πολλά αμπέρ έτσι ώστε να τελειώσει η φόρτιση γρήγορα θέλεις κάποιον φορτιστή που να είναι 150Watt ή και περισσότερα! Ένας φορτιστής των 50Watt θα χρειαστεί 3 ώρες περίπου για να κάνει την φόρτιση λογικά.

Δυστυχώς δεν έχω ψάξει καθόλου τώρα τελευταία για φορτιστές και με μια γρήγορη ματιά θα δεις πως υπάρχουν αρκετές επιλογές.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τους Turnigy όπως και αρκετοί φίλοι ξέρω πως είναι φθηνοί και αρκετά καλοί για την τιμή τους! Έχω 4 χρόνια τώρα 2 Accucel-6 και έναν τετραπλό της turnigy. Νομίζω πως ο Accucel-8 έχει καλή τιμή και είναι στα Watt που χρειάζεσαι! :)

Με έναν φορτιστή 300Watt θα μπορείς να τις φορτίζεις και πιο γρήγορα αν οι μπαταρίες μπορούν να φορτιστούν σε περισσότερα από 1C (που λογικά μπορούν) αλλά όσο ανεβαίνουν τα ρεύματα και ειδικά σε αυτά τα Volts θα πρέπει να προσέχεις και περισσότερο! Κατά την άποψη μου μόνο με καλό και ακριβότερο φορτιστή, μπαταρίες σε τέλεια κατάσταση και φυσικά συνεχή επίβλεψη!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 15th, 2014, 6:10 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

καταρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια.βρηκα αυτο το λινκ για το Turnigy Accucel-8 150W 7A Balancer/Charger https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... arger.html
δεν γνωριζω τιποτα απο watt κτλ.. η μπαταρια μου ειναι PULSE LIPO 4500mAh 22.2V 45C - ULTRA

Specifications:
Voltage: 22.2V
Cell Count: 6S
Capacity: 4500mAh
Discharge Rate: 45C
Charge Rate: 5C
Balance Tap: JST-XH
Τελικά πόση ώρα θα χρειαστει για να φορτιστει η μπαταρια μου με αυτο το φορτιστη?τι power supply θα χρειαστω? Επισης θα χρειαστω κατι αλλο? εχω ec5 connectors εαν μπορεις να μου εξηγησεις αυτα που πρεπει να ξερω θα το εκτιμουσα!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 17th, 2014, 4:08 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

H μπαταρία που έχεις επιλέξει είναι 4500mAh (4,5Αμπέρ δηλαδή) και είναι 6S (6*3,7=22.2Volts δηλαδή). Για να την φορτίσει όμως πλήρως ο φορτιστής θα χρειαστεί να της δώσει (6*4,2=25,2Volts) από κάποιο σημείο της φόρτισης και μετά.

To 45C που αναφέρει ως Discharge Rate σημαίνει πως μπορεί να σου δώσει 45*4,5=200Αμπέρ ρεύμα συναχόμενα. Το ESC δεν πρέπει να τραβάει περισσότερα!

Το 5C που αναφέρει ως Charge Rate σημαίνει πως μπορεί να φορτιστεί μέχρι και με 5*4,5=22,5Αμπέρ.

Αν ζητήσεις από την μπαταρία να σου δώσει 200Α συνεχόμενα θα αδειάσει σε λιγότερο από 1,5 λεπτό. Όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Αντίστοιχα αν φορτίσεις την μπαταρία με 22Αμπέρ θα γεμίσει σε λιγότερο από 15 λεπτά πράγμα που δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση όμως...

Για να δεις πόσα Watt φορτιστή χρειάζεσαι πολλαπλασιάζεις τα Αμπέρ στα οποία θέλεις να φορτίζεις με τα Volts της μπαταρίας.

Για να φορτίσει μια μπαταρία 4500mah σε μία ώρα θα πρέπει να την φορτίσεις με 1C δηλαδή 4,5Αμπέρ. Επειδή παίρνει λίγο χρόνο και το balace στο τέλος ας πούμε 5Αμπέρ. Για να φορτίσει σε μισή ώρα θέλουμε 10Αμπέρ. Νομίζω πιο γρήγορα δεν υπάρχει λόγος να γίνει η φόρτιση και αρχίζουν να γίνονται λίγο επικίνδυνα τα πράγματα ειδικά σε μπαταρίες με τόσα πολλά Volts.

Για να την φορτίσεις σε 1 ώρα θέλεις λοιπόν (25,2*5) <150Watt και αν θες να την φορτίζεις σε μισή ώρα θες (25,2*10) 250+Watt φορτιστή.

Αν στο μέλλον τώρα πάρεις μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητηκότητα (ας πούμε 6000mAh) τότε πάλι θα θες κάτι πιο δυνατό (25,2*6 και 25,2*12) για να έχεις τους ίδιους χρόνους φόρτισης. Αλλιώς θα κάνει 5-10 λεπτά παραπάνω από ότι με τις 4500mAh.

Ίσως καλύτερα να πας σε έναν φορτιστή 200Watt κοιτώντας λίγο πιο μακροπρόθεσμα και για να μην είσαι οριακός για φόρτιση σε 1 ώρα και στα 400Watt για πιο γρήγορες φορτίσεις!

Το τροφοδοτικό θα πρέπει να δίνει τα Volts που χρειάζεται ο φορτιστής για να δουλέψει και να είναι περισσότερα Watt φυσικά... πχ για τον συγκεκριμένο φορτιστή θέλεις κάτι με 11-18Volts που να είναι 200Watt!

Λογικά θα χρειαστείς ένα βύσμα σαν αυτό που φοράς στο ESC για να το βάλεις στον φορτιστή.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 17th, 2014, 4:31 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΙΚΟ ΔΕΝ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ! ΝΑ'ΣΕ ΚΑΛΑ. κατι τελευταιο θα θέλω να φορτιζω δυο 6s 5200mah 45c την ιδια ώρα . τι power supply and charger μου προτείνεις? Και πάλι σευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 18th, 2014, 3:37 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά θα αγόραζα 2 φορτιστές των 200Watt για να έχω περιθώρια. 2 ξεχωριστούς. Για να μπορώ να πάρω τον έναν μαζί αν θέλω να πάω κάπου και γιατί άμα χαλάσει κάποιος δεν θα μείνω μέχρι να τον αντικαταστήσω!
Και ένα τροφοδοτικό να είναι 500Watt να τους καλύπτει άνετα και να μη ζεσταίνεται.

Στις μπαταρίες Lipo γενικά και ειδικά σε αυτές με πολλά κελιά σαν τις δικές σου είναι σημαντικό να γίνεται πολύ σωστό balance και να μην παρααδειάζουν για κανέναν λόγο! Ίσως μια καλή αρχή που πρέπει να ακολουθήσεις είναι το "ο φορτιστής πρέπει να έχει μια τιμή αντίστοιχη της μπαταρίας που φορτίζει". Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με μπαταρίες παραπάνω από 2S και φοβάμαι μη σου προτείνω κάτι που δεν είναι σωστό και να πάθουν ζημιά οι μπαταρίες που είναι και ακριβές...

Εικόνα

Εικόνα

Οι μπαταρίες μου όμως εμένα κάνουν 20-30 ευρώ και τραβάνε 50W ο κάθε ένας φορτιστής μόνο... Εσύ θα πρέπει να είσαι λόγο πιο προσεκτικός!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 18th, 2014, 8:07 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

αποφασισα να αγορασω το icharger 208b 350w για 6s 5200mah 45c μπαταριες.τι λες? μπορεις να μου προτεινεις ενα καλο 350-450w power supply?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 19th, 2014, 2:26 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή μοντέλων... Μια χαρά μου φαίνεται ο φορτιστής αλλά δεν έχω διαβάσει κάποιο review ή κάτι άλλο για αυτόν και από τροφοδοτικά δεν την έχω ψάξει καθόλου γιατί είχα αρκετά και με μικρούς φορτιστές κάνεις δουλειά και με παλιά τροφοδοτικά από PC, οπότε δνε έχω κοιτάξει καθόλου... Sorry!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 19th, 2014, 3:52 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

οκ ποση ωρα θα παρει να φορτισει ο icharger 208b 350w μια 6s 5200mah 45c μπαταρια? με αυτο το power s.? http://www.cnc-modellsport.de/product_i ... ts_id=1826

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 19th, 2014, 6:04 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Γιατί να μην είναι απλά τα πράγματα ποτέ? :D

Θα χρειαστεί από 15 λεπτά έως και 1 ώρα ανάλογα με την κατάσταση της μπαταρίας στο φουλ. Δεν είναι ανάγκη να φορτίζεις τόσο γρήγορα
Μπορείς να κάνει και πιο αργή φόρτιση όπου θα χρειάζεται 1-1:30 ώρα για τις ίδιες μπαταρίες.

Μία μπαταρία που έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα, έχει κελιά που δεν μπορούν να διαχειριστούν τα ίδια ρεύματα και ο φορτιστής παιδεύεται και χάνει χρόνο προσπαθώντας να τα φέρει στο ίδιο επίπεδο. Όσο πιο χάλια τόσο περισσότερο χρόνο θέλει για να κάνει το balance των κελιών και να ολοκληρώσει την φόρτιση. Όπως καταλαβαίνεις, όσο πιο πολλά τα κελιά, τόσο πιο δύσκολο το balance αλλά και ταυτόχρονα σημαντικό!

Αυτός ήταν ο λόγος που σου είπα να δώσεις κάτι παραπάνω... Θέλεις έναν καλό φορτιστή να κρατήσει τις μπαταρίες σε καλή κατάσταση!

"Τhe iCharger is famous for its super-accurate balancing feature. Each unit is calibrated at the factory prior to shipping!
This is a quality precision charger"

Καλά τα βλέπω τα πράγματα...

Για τροφοδοτικό θα κοίταζα για κάτι πιο δυνατό να μην είναι στο όριο... Πρόσεξε και μια μικρή λεπτομέρεια που την έχω δει και σε άλλους φορτιστές... Για να φορτίσει στο φουλ ο φορτιστής αυτός θέλει τροφοδοτικό που να δίνει περισσότερα από 18Volts. Αντέχει μέχρι 32, οπότε κοίτα σε 24Volts! Με μπαταρία αυτοκινήτου ή τροφοδοτικό 12-15Volts θα φορτίζει σε 25 λεπτά αντί για 15 αλλά γιατί να πάρεις ένα τροφοδοτικό που δεν θα τον καλύπτει πλήρως...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: