Τώρα είναι Ιανουάριος 22nd, 2018, 1:38 am

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Balancing μπαταριών LiPo
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 13th, 2013, 9:37 pm 
Aeroplane Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Γιαννης
Motor: ASP/magnum 2stroke .52
LiPo balancing

Το balancing είναι πολύ βασικό στις μπαταρίες με 2 στοιχεία (2S) και πάνω. Εαν η μπαταρία έχει μόνο ένα στοιχείο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα , ο φορτιστής θα σταματήσει στην επιθυμητή τάση (4.2V). Το Balancing απαιτείται σε όλες τις RC μπαταρίες αφού ο φορτιστής δεν αναγνωρίζει εαν έχει υπερφορτιστεί κάποιο στοιχείο ακόμη και εάν το συνολικό voltage της μπαταρίας είναι αυτό που πρέπει. Μια 3σελη μπαταρία για παράδειγμα(3.7 x 3 = 11.1 V) θα φορτιστεί πλήρως όταν φτάσει τα 12,6V (4.2x 3 =12.6V). Ο φορτιστής ρυθμισμένος στο 11.1V θα σταματήσει να φορτίζει αυτόματα στα 12.6V. Τι θα συμβεί όμως εαν κάποιο από τα άλλα δύο στοιχεία φορτιστεί με 4.1V μόνο και τα άλλα δύο από 4.4V; Σε αυτή την περίπτωση η μπαταρία θα είχε πρόβλημα και πιθανών να καταστρεφόταν. Αυτό είναι ένα ακραίο παράδειγμα και η διαφορά 0,1 V(100mV) μεταξύ των στοιχείων θα προκαλούσε πρόβλημα στην μπαταρία.
Σε άλλη περίπτωση τι θα γινόταν εάν κάποιο στοιχείο δεν φορτιστεί πλήρως όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης και υπό φορτίο η τάση πέφτει στα 3.0V παρόλο που η τάση της μπαταρίας (3cell) δείχνει 9V και πάνω.; Το balancing μας βεβαιώνει ότι η μεταξύ τους διαφορά θα είναι από 0.01-0.03V (10-30mV) οπότε η υπερφόρτιση/υποφόρτιση κάποιου στοιχείου δεν θα προκαλέσει πρόβλημα στην μπαταρία .
To balancing δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε φορά που φορτίζουμε το πακάκι. Οι περισσότεροι θα πούν ότι κάθε 10 κύκλους φορτίσεις/εκφορτίσεις είναι καλό να γίντεται balancing. Εαν είναι αξιόπιστος ο balancer τότε κάθε 2η φόρτιση/εκφόρτιση καλό θα ήταν να τον χρησιμοποιήσουμε γιατί μπορεί να αποτρέψει μια αστοχία ή φωτιά της μπαταρίας.

Τρόποι balancing Μπαταριών LiPo

Εικόνα
MECCAMO FUELS

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Balancing μπαταριών LiPo
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 13th, 2013, 9:59 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

φυσικα και καθε φορα που φορτιζουμε μια lipo πρεπει να γινεται balance στα στοιχεια της,οι περισσοτεροι αξιοπιστοι φορτιστες ΔΕΝ μπορουν να φορτισουν της lipo αν δεν ειναι συνδεδεμενο το balance connector μεταξυ μπαταριας και φορτιστη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 13th, 2013, 11:38 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Στέλιος Κοντός
RC: Losi 1/8 8IGHT-EU 2.0 4WD
Motor: Picco P3R
Σε ευχαριστούμε πολύ φίλε μου για τις χρήσιμες πληροφορίες !

Ερώτηση :
Ποίος είναι ο σωστός xρόνος μια πλήρης φόρτισης της Li-Po μπαταρίας μας ?
p.x, έχω μια Li-Po μπαταρία στα 7.2 2S με 5000mah πόσο χρόνο θέλει για να φορτίσει ? και στα πόσα amper θα πρέπει να έχω ρυθμίσει τον φορτιστή μου ?

Σε Ευχαριστώ ! !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 14th, 2013, 2:16 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

δεν υπαρχει στανταρ χρονος,και αυτο εξαρταται απο την μπαταρια σου το ποσα c δεχεται για φορτιση και απο τον φορτιστη σου με ποσα c μπορει να φορτιζει,επελεξε 5 αμπερ ειναι μια χαρα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 14th, 2013, 12:59 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά προσωπικά πιστεύω πως η φόρτιση πρέπει να γίνεται πάντα με balance mode. Ειδικά αν η μπαταρία αρχίσει να δείχνει "σημάδια κόπωσης". Είναι ο καλύτερος τρόπος να μεγιστοποιήσουμε την διάρκεια ζωής της και φυσικά την ασφάλεια.

Σχετικά με την φόρτηση, νομίζω καλό είναι για παράδειγμα κάθε 10 φορτίσεις να γίνεται και μία με "C/10" (δηλαδή για μια μπαταρία 5000mAh στο 0,5Α μόνο με χρόνο γύρο στις 10-12 ώρες) για να γίνεται ένα πιο σωστό balance. Ίσως όπως είπα να είμαι λίγο υπερβολικός...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 14th, 2013, 3:54 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

σωστος ο nghgeo!!!

Vortex+XP 1015 servo
Proline+Sigma+Hot Bodies tyres
Byron 25%Fuel

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 14th, 2013, 8:22 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Στέλιος Κοντός
RC: Losi 1/8 8IGHT-EU 2.0 4WD
Motor: Picco P3R
Οκ πολύ καλός, Thanks nghgeo ! !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 14th, 2013, 8:55 pm 
Aeroplane Support
Άβαταρ μέλους

πολλοί φορτιστές δεν κάνουν balance μαζί με τη φόρτιση αλλά εκ των υστέρων, σε αυτή την περίπτωση κάνουμε balance κάθε 2η φόρτιση.

Εικόνα
MECCAMO FUELS

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 15th, 2013, 2:57 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Γιάννη όσοι φορτιστές έχω δει μέχρι στιγμής (δεν είναι βέβαια και πολλοί...) κάνουν το balance από την αρχή της φόρτισης! Αν έχω καταλάβει καλά, δίνουν ρεύμα από τα κανονικά καλώδια της μπαταρίας και αν τα κελιά έχουν διαφορά, αποφορτίζουν το κελί με την μεγαλύτερη τάση από τα καλώδια του balance, μέχρι τα κελία να ευθυγραμιστούν. Όταν η φόρτιση φτάσει στο τέλος και εφόσον τα κελιά δεν έχουν ευθυγραμιστεί, μειώνουν τα αμπέρ της φόρτισης στο επίπεδο της μέγιστης δυνατής αποφόρτησης έτσι ώστε πρακτικά να γεμίζει μόνο το κελί που δεν έχει γεμίσει.

Αν η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση, τότε η φόρτιση με balance δεν κρατά πολύ περισσότερο από μια απλή φόρτιση. Αν όμως η μπαταρία έχει πρόβλημα και τα αμπέρ φόρτισης είναι υψηλά, τότε θα περνάει αρκετό χρόνο σε φόρτιση με λίγα αμπέρ στο τέλος κάθε balance.

Αυτό είμαι βέβαιος πως συμβαίνει στους φορτιστές τύπου Turnigy και Imax. Δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιον που να δουλεύει διαφορετικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 17th, 2013, 12:29 am 
Aeroplane Support
Άβαταρ μέλους

nghgeo έγραψε:
Γιάννη όσοι φορτιστές έχω δει μέχρι στιγμής (δεν είναι βέβαια και πολλοί...) κάνουν το balance από την αρχή της φόρτισης! Αν έχω καταλάβει καλά, δίνουν ρεύμα από τα κανονικά καλώδια της μπαταρίας και αν τα κελιά έχουν διαφορά, αποφορτίζουν το κελί με την μεγαλύτερη τάση από τα καλώδια του balance, μέχρι τα κελία να ευθυγραμιστούν. Όταν η φόρτιση φτάσει στο τέλος και εφόσον τα κελιά δεν έχουν ευθυγραμιστεί, μειώνουν τα αμπέρ της φόρτισης στο επίπεδο της μέγιστης δυνατής αποφόρτησης έτσι ώστε πρακτικά να γεμίζει μόνο το κελί που δεν έχει γεμίσει.

Αν η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση, τότε η φόρτιση με balance δεν κρατά πολύ περισσότερο από μια απλή φόρτιση. Αν όμως η μπαταρία έχει πρόβλημα και τα αμπέρ φόρτισης είναι υψηλά, τότε θα περνάει αρκετό χρόνο σε φόρτιση με λίγα αμπέρ στο τέλος κάθε balance.

Αυτό είμαι βέβαιος πως συμβαίνει στους φορτιστές τύπου Turnigy και Imax. Δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιον που να δουλεύει διαφορετικά.

Νικο ναι o τρόπος φόρτισης εάν δεν έχουν ευθυγραμμιστεί τα κελιά στο τελος της φόρτισης γίνεται εφαρμόζοντας τη μέθοδο σταθερού ρεύματος/τάσης CC/CV. Εφαρμόζει σταθερη ένταση ρεύματος σε πρώτη φάση και όσο πλησιάζει το 100% της χωρητικότητας αλλάζει αυτόματα και εφαρμόζει σταθερή τάση μέχρι τo κάθε στοιχείο να φτάσει τα 4.2V

Οι περισσότεροι καλοί φορτιστές κάνουν το balance από την άρχη τς φόρτισης

Εικόνα
MECCAMO FUELS

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 23rd, 2015, 5:08 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Όνομα: spiros_s3
RC: yokomo
Καλησπερα! Μολης αγορασα τον imax b6ac και στα προγραματα δεν εχει την επηλογη Lipo εχει μονο Lilo για να κανω φωρτιση balage. Τι μπωρει να παιζει? Αν φορτησω την Lipo μπαταρια στο Lilo balange θα εχω θεμα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 23rd, 2015, 8:53 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Ναι θα έχεις θέμα! Μην κάνεις φόρτιση με ρυθμίσεις για διαφορετικό τύπο μπαταρίας για κανέναν λόγο.

Μέσα από το μενού του φορτιστή πρέπει να το αλλάξεις. Δες στο manual πως γίνεται η αλλαγή. Δεν είναι κάτι δύσκολο!

https://www.pololu.com/file/download/iM ... e_id=0J525

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: