Τώρα είναι Ιανουάριος 22nd, 2018, 11:30 am

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 1st, 2014, 9:05 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Φορτισα τις μπαταριες μετα απο μηνες και παρατηρησα οτι φουσκωσαν. Οχι υπερβολικα ισως αλλά ειναι εμφανες. Το θεμα ειναι οτι τις χρησιμοποιησα κανονικα (φοβουμενος τα χειροτερα στην αρχη) και δεν παρουσιασαν καποιο προβλημα οσον αφορα τη διαρκεια η την αποδοση. Τωρα φοβαμαι να τις βαλω παλι για φορτιση. Ειναι υπερβολικος ο φοβος μου απο τη στιγμη που παιξαν κανονικα οι μπαταριες ή απλα ημουν τυχερος και απεφυγα τα χειροτερα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 1st, 2014, 9:48 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Για δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω.

Τι μπαταρίες ακριβώς είναι?
Σε τι ακριβώς τις χρησιμοποιείς?
Φούσκωσαν όσο τις είχες αποθηκευμένες ή μετά την φόρτιση?
Με πόσο ρεύμα τις φόρτισες? Πόσα mAh πήραν στην φόρτιση?

Λογικά δεν έχεις κάποιο θέμα ασφαλείας αν φουσκώσει "λίγο" η μπαταρία ειδικά αν δεν την πιέζεις τρομερά. Εκτός αν εξαιτίας του φουσκώματος βρίσκει πουθενά με κίνδυνο να τρυπήσει!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 12:41 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Ειναι 2s hardcase turnigy στα 5800mah, τις χρησιμοποιω για το dbx. Τελευταια φορα που τις χρησιμοποιησα ηταν το καλοκαιρι, δυστυχως τις φορτισα για "την επομενη φορα" που τελικα ηρθε μετα απο μηνες.
Οσον αφορα το φουσκωμα θα σε γελασω, εγω το προσεξα μετα τη φορτιση. Δεν ειναι εντονο κι ετσι μπορει να ηταν κι απο πριν αλλά να μην το ειχα προσεξει. Υποθετω παντως οτι εγινε μετα τη φορτιση. Δεν προσεξα ποσα mah πηραν, ειδα στην αρχη οτι δεν εβγαλε τπτ περιεργο ο φορτιστης και απλα τις φορτισα.
Αν κρινω απο την διαρκεια τους παντως κατα τη βολτα δεν πρεπει να υπαρχει καποια σημαντικη απωλεια στην αποθηκευτικη δυνατοτητα τους. Γενικα ολα ηταν νορμαλ εκτος απο το φουσκωμα. Αν τις βαλω να φορτισουν ετσι παιζει να φουσκωσουν κι αλλο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 12:29 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Έχω και εγώ 2 τέτοιες μπαταρίες εκ των οποίων η μία έχει φουσκώσει ελαφρά... Έχει ανοίξει το hardcase. Η δικιά μου βέβαια τα έχει παίξει λίγο και έχει μειωμένη διάρκεια αλλά από θέμα ασφάλειας δεν την φοβάμαι καθόλου προσωπικά.

Λογικά την πάτησε επειδή την είχες αφήσει γεμάτη. Θα έπρεπε να την είχες αφήσει με 3,8V ανά κελί και υποθέτω πως δεν έκανες και αργή φόρτιση πριν παίξεις... Αν έκανες γρήγορη φόρτιση ίσως και αυτό να την επηρέασε λίγο.

Το DBX, αν δεν του έχεις αλλάξει ηλεκτρονικά, δεν τραβάει και τρομερά ρεύματα οπότε δεν νομίζω να έχεις κάποιον άμεσο κίνδυνο στο παιχνίδι. Κάνε τις επόμενες φορτίσεις με 0.6-1A και στο παιχνίδι κάνε ένα διάλειμμα και κοίτα σε τι κατάσταση είναι. Αν δεις πως δεν φουσκώνει άλλο στα επόμενα παιχνίδια/φορτίσεις τότε δεν πιστεύω να έχεις κανένα θέμα. Δεν νομίζω να φουσκώσει άλλο.

Βάλε μια φωτό αν μπορείς και στην επόμενη φόρτιση κράτα το πόσα mAh πήρε και πόση ώρα έκανε να γεμίσει (να δούμε σε τι κατάσταση είναι τα κελιά μεταξύ τους από τον χρόνο που έκανε balance)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 9:11 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Εμενα δεν φουσκωσαν και τοσο, δεν ανοιξε το hardcase σε καμια απο τις 2. Αρα παλι καλα ειναι φανταζομαι :P Οντως επρεπε να τις ειχα βαλει σε storage mode αλλά πιστευα οτι θα τις ξαναχρειαστω στα κοντα...μετα περασαν οι μηνες κτλ, το ξεχασα τελειως. Παντα τις φορτιζω στα 5Α. Θα τις κρατησω λοιπον για τωρα και οταν τις ξαναφορτισω θα αναφερω παλι :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 11:08 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Το storage mode είναι λίγο μπελάς όταν δεν ξέρεις το πότε θα ξαναπαίξεις. Παίξε μια τις μπαταρίες και άσε τες για λίγη ώρα να ξεκουραστούν. Μέτρα μετά τα κελιά (ελπίζω να έχεις ένα monitor ή ένα πολύμετρο). Αν τα κελιά έχουν 3,7Volts ή παραπάνω, δεν χρειάζεσαι storage. Άφηνε τες ξεφόρτιστες! Αν είναι χαμηλότερα όμως (έχει να κάνει με το cut off του ESC) δεν είναι σωστό να τις αφήσεις για πολύ καιρό.

Καλό είναι κατά την γνώμη μου να μην τις φορτίζεις "μετά" το παιχνίδι αλλά πάντα "πριν". Έτσι και να μείνουν δεν παθαίνουν κάτι και είναι τέρμα φορτισμένες πριν παίξεις. Το να τις "φουλάρεις" πριν παίξεις πάλι δεν είναι ότι καλύτερο...

Πιθανότατα βέβαια να την πάτησαν και στην φόρτιση. Νομίζω πως σωστό είναι όταν έχεις να φορτίσεις καιρό και ειδικά όταν "φουλάρεις" μια μπαταρία να το κάνεις με αργή φόρτιση, με 0,6Α στην περίπτωση των δικών σου!

Τέλος υποθέτω πως φορτίζεις με απλό φορτιστή. Ίσως είναι μια καλή ιδέα μαζί με την επόμενη μπαταρία να πάρεις έναν ακόμα μιας και το κόστος δεν είναι και μεγάλο. Εγώ προσωπικά δεν φορτίζω με περισσότερα από 3Α και κάνω και κάποιες αργές φορτίσεις (C/10) περιοδικά. Νομίζω στρεσάρεις τις μπαταρίες λιγότερο έτσι. Αν έχεις 2 φορτιστές είναι πιο εύκολο να φορτίζεις "πριν" το παιχνίδι και επιπλέον αν χαλάσει ένας φορτιστής για κάποιο λόγο, δεν θα σταματήσεις να παίζεις μέχρι να τον αντικαταστήσεις! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: