Τώρα είναι Ιανουάριος 23rd, 2018, 1:17 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2014, 11:04 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Καλημερα !!! Εδω και ενα χρονο περιπου ασχολουμαι με το 1/10 touring. Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με τον φορτιστη . Δεν αναβει και μαλλον εχει καει το τροφοδοτικο του ,εσωτερικα . Το βισμα που συνδέεται για την μπαταρια του αυτοκινητου δουλευει κανονικα και ανοιγει ο φορτιστης . Ηρθε ενας γνωστος φιλος ( ηλεκτολογος ) και ανοιξε το φορτιστη και μεσα βρηκαμε ενα μαυρο κουτακι ( τροφοδοτικο ) το οποιο μετρησε με πολυμετρο , ........... και στην εξοδο του δεν εβγαζε τιποτα . Με αποτελεσμα μαλλον να εχει καει .
Δεν γνωριζω πολλα απο φορτιστες και οταν τον πηρα,...... τον αγορασα συμφωνα με τις αναγκες των μπαταριων ( LiPo 6000mAh). Ο φορτιστης στοιχιζει περιπου 45-50 ευρω.
Δεν ξερω αν μπορω να αντικαταστησω το μαυρο κουτι που εχει μεσα , με κατι του εμποριου . Για αυτο και θελω τα φωτα σας .
Καταρχας υπαρχει τετοιο κουτι ( τροφοδοτικο ) 80w ? Αν υπαρχει μπορω να βαλω , ισως και παραπανω σε Watt ? Επισης εχω δει π.χ στην FRT καποια παιδια να εχουν για φορτιστη ,ξεχωριστο τροφοδοτικο ( μαλλον απο PC ) και διπλα ενα διακλαδοτη που μπορει να φορτισει μεχρι και τεσσερις μπαταριες . Τι παιζει με αυτο και τι χρειαζεται για να φτιαξω και εγω εναν τετοιο ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2014, 12:34 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στον IMAX B6 ή κάποιον αντίστοιχο φορτιστή. Αφού ο φίλος σου είπε πως έχει κάψει τροφοδοτικό (και δουλεύει με 12V κανονικά) λογικά αυτό έχει πάθει... Δεν έχω ανοίξει τέτοιο φορτιστή να ξέρω οπτικά πως είναι το τροφοδοτικό αλλά λογικά είναι το μαύρο κουτάκι που αναφέρεις... Νομίζω πως είναι δύσκολο να το βρεις ανταλλακτικό.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα εξωτερικό τροφοδοτικό (ή να φτιάξεις κάποιο από PC) και να συνεχίσεις να τον δουλεύεις. Υπάρχουν τροφοδοτικά απλά 5-6Α που θα κάνουν δουλειά και είναι σαν τροφοδοτικά από laptop, υπάρχουν άλλα μεγαλύτερα που μπορούν να πάρουν παραπάνω φορτιστές (20-30Α) και υπάρχουν και από PC όπως είπαμε.

Κανένα τροφοδοτικό δεν γεμίζει μπαταρίες Lipo με έναν απλό διακλαδοτή! Οι Lipo θέλουν πάντα ψηφιακό φορτιστή. Υπάρχουν κάποια συστήματα για να φορτίζεις πολλές μπαταρίες με τον ίδιο φορτιστή αλλά είναι τόσο φθηνοί οι φορτιστές πια που κατά την γνώμη μου δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Καλύτερα να πάρεις ένα λίγο πιο μεγάλο τροφοδοτικό και κανέναν φορτιστή παραπάνω (χωρίς ενσωματωμένο τροφοδοτικό έχουν 20 ευρώ...)
Έτσι κι αλλιώς αν δεν κάνω λάθος, με τον διακλαδοτή, αν βάλεις 3 μπαταρίες αντί για 1, θα κάνει 3 φορές τον χρόνο που θα έκανε για την 1 μπαταρία οπότε δεν έχεις και κάποιο τρομερό όφελος...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2014, 1:17 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Ευχαριστω !!! Οντως αυτος ειναι ο φορτιστης .
Καταλαβα τι εννοεις με ξεχωριστο τροφοδοτικο . Και επισης , οντως τα παιδια εχουν κατι ψηφιακες διακλαδοσεις και βαζουν τις μπαταριες LiPo.
Σιγουρα θελω να κρατησω αυτο το φορτιστη οπως εχει αλλα φανταζομαι θα θελει εξωτερικο τροφοδοτικο . Εχεις να μου προτεινεις κατι ? Απο PC τι να κοιταξω ?
Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα στο τροφοδοτικο που θα αγορασω , να βαλω και φορτιστη δευτερο πανω . Ειναι ευκολο να μου στειλεις καποιο link με φορτιστες τετοιου τυπου ( χωρις τροφοδοτικο, οπως ανεφερες ) . Υπαρχουν σε 10Α πχ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2014, 3:18 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Αφού έχεις σκοπό να πάρεις και άλλο φορτιστή, τα απλά (τύπου laptop) τροφοδοτικά δεν σου κάνουν γιατί είναι 5-6Α μόνο.

Μπορείς να πάρεις κάποιο τροφοδοτικό τύπου "πάγκου" σαν πιο καλή λύση αλλά δεν νομίζω τουλάχιστον Ελλάδα να βρεις φθηνό... Δεν έχω κοιτάξει όμως τώρα τελευταία για να πω την αλήθεια... Δεν είναι και πολύ βολικό αν έχεις σκοπό να το κουβαλάς!

Εικόνα

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... gers_.html

Μπορείς να βρεις και ένα τροφοδοτικό τέτοιου τύπου.

Εικόνα

http://www.venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE ... fault.aspx Τέτοιο έχω προσωπικά

http://www.stavrianos-dw.gr/product_inf ... s_id=11804 (Δεν το ξέρω σαν μαγαζί αλλά η τιμή είναι πολύ καλή!)

Ένα τέτοιο τροφοδοτικό (200W = 16A, 250W = 20A) αρκεί για 3-4 φορτιστές (6Α max ο κάθε ένας)

Για τροφοδοτικό από PC θα πρέπει να ψάξεις λίγο. Αν μπορείς να βρεις κάποιο χωρίς να πληρώσεις ειδικά, είναι η καλύτερη λύση! Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να καθορίσεις τα χαρακτηριστικά του επειδή τα τροφοδοτικά παρέχουν διάφορες τάσεις και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Μπορεί το τροφοδοτικό να είναι 350W (που θεωρητικά θα ήταν 30Α) και να δίνει μόνο 10Α στα 12V... Ψάξε να δεις τι τροφοδοτικά έχεις ή μπορεί να βρεις και κοίτα στο ταμπελάκι που έχουν πάνω πόσα Α δίνουν στα 12V!

Φορτιστή θα σου πρότεινα να πάρεις τον ίδιο με τον δικό σου (χωρίς εσωτερικό τροφοδοτικό) ή έναν Turnigy Accucel-6. Ίδιο πράγμα είναι, το κουτί αλλάζει...

Μπορείς να τους βάλεις και τους 2 σε μια μικρή εργαλειοθήκη μαζί με το τροφοδοτικό για εύκολη μεταφορά!

Εικόνα

Προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει να πάρεις φορτιστή που να είναι περισσότερα Αμπέρ για μπαταρίες 2S (7.4V). Αν έχεις μπαταρίες με περισσότερα κελιά, αλλάζει το πράγμα. Μπορεί η μπαταρίες να αντέχουν θεωρητικά όλο και πιο γρήγορες φορτίσεις αλλά δεν πιστεύω να αξίζει στην πράξη να το κάνεις. Αν θες να παίζεις 2 μπαταρίες κάθε φορά και έχεις μόνο μια, από το να την φορτίζεις στο καπάκι μέσα σε ένα τέταρτο και να την ξαναπαίζεις είναι χίλιες φορές καλύτερο να πάρεις μια 2η! Και θα αντέξουν οι μπαταρίες περισσότερο και θα φορτίζεις με μεγαλύτερη ασφάλεια (όσο περισσότερα τα αμπέρ, τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος και η ζημιά σε κάποιο βραχυκύκλωμα...) Μπορεί οι εποχές να είναι δύσκολες αλλά ευτυχώς πια οι τιμές στις μπαταρίες και τους φορτιστές έχουν πέσει αρκετά...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2014, 11:20 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Πολυ όμορφη κατασκευή. Τωρα τα πράγματα μου τα εκανες πιο απλα και ευχαριστω . Σκέφτομαι να κανω κατι σαν το δικο σου. Τους φορτιστές που εχεις ξερεις που μπορω να τους βρω ( καποιο link )? Ελλαδα έψαξα αλλα δεν βρήκα . Αυτος ο φορτιστής μεχρι 6Α φορτίζει ?

MΦΧ
Γιάννης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2014, 12:23 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για "accucel 6" ή "Imax B6" και από τα εργαλεία αναζήτησης καθορίσεις σαν χώρα την Ελλάδα θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. Τα περισσότερα που κοίταξα βέβαια δεν είχαν στοκ, αλλά δεν χάνεις κάτι να πάρεις ένα τηλέφωνο να δεις πότε θα ξαναέχουν...

Βρήκα αυτό το "μαγαζί" αλλά δεν έχει διεύθυνση και αναφέρει μόνο κινητό. Δεν μου αρέσουν βέβαια τέτοια μαγαζιά αλλά είναι το μόνο με τον accucel. Ίσως βέβαια να μην έχει και αυτός στοκ... Προσωπικά δεν θα αγόραζα από εκεί...
http://carsmodells.stock4all.gr/store/p ... rcharger-w

Σαν τον δικό σου (χωρίς το τροφοδοτικό) έχει ο Γιατράκος!
http://www.gia_trakos.gr/product_info.p ... ts_id=5140 (αντέγραψε το link και αφαίρεσε την "_")

Οι φορτιστές αυτοί είναι ίδιοι σε προδιαγραφές και μενού. Είναι 50W και έχουμε τον τύπο Αμπέρ = Watt / Volts για να υπολογίσουμε τι μπορούν να μας δώσουν! Έτσι οι φορτιστές αυτοί δίνουν μέχρι:

50/8,4 = 6Α σε μια μπαταρία 2S
50/12,6 = 4A σε μια μπαταρία 3S
...
50/25,2 = 2A σε μια μπαταρία 6S

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το βαλιτσάκι! Το καλό είναι πως μπαίνουν και όλα τα καλώδια μέσα και 1-2 μπαταρίες και είναι έτοιμο για μεταφορά! Μπορεί να πάρει και 3 φορτιστή πάνω εύκολα (έτοιμα καλώδια) και στο καπάκι έχω και τα battery monitors και 1-2 εξαρτηματάκια!

Χαρά μου που βοήθησα! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 8th, 2014, 11:24 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Μηνάς
RC: Team Losi 8ight 2.0
Motor: Picco P3R EVO
να συμπληρωσω οτι το πρακτικερ κατα καιρους ετσι βαλιτσες μεταλικες τις οποιες μπορεις να της παρεις και να την προσαρμοσεις οπως θες με αποτελεσμα να ανοιγεις και να εχεις τα παντα εκει μεσα οπως εχει κανει ο νικος..

νικοοοοο με το που τελειωσω με το τρακαρισμα απο το αμαξι που μου το χτυπησανε πιανουμε δουλεια αιντε γτ εχω μεινει πολυ πισω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 8:08 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Τελικα εφτιαξα μια πολυ κατασκευη , αλλα δεν μπορω να βαλω φωτο . Ελπιζω να βρω συντομα τον τροπο .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 2nd, 2014, 8:50 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

anger21 έγραψε:
Τελικα εφτιαξα μια πολυ κατασκευη , αλλα δεν μπορω να βαλω φωτο . Ελπιζω να βρω συντομα τον τροπο .

εδω εισαι.
http://www.rc-tunerz.com/viewtopic.php?f=111&t=127

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 4th, 2014, 8:39 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Αυτες ειναι η φωτογραφιες. Ολα μπηκαν σε μια αλουμινενια βαλιτσα που αγορασα απο ηλεκτρολογικα υλικα.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 4th, 2014, 12:45 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Μπράβο! Πολύ ωραία δουλειά! Είναι ωραίο να βλέπεις μια ιδέα να εξελίσσεται και να ανεβαίνει επίπεδο!

Ετοιμάζεις συνέχεια με τις θήκες για τα λάστιχα ενσωματωμένες στην κατασκευή ή θα το αφήσεις έτσι?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 5th, 2014, 9:46 pm 
Bοηθός Μηχανικού
Bοηθός Μηχανικού
Άβαταρ μέλους

Μπράβο,πολύ καλή δουλειά

2xbaja 5b 23+cc*bergonzoni 1/5*hyper st pro 30*savage 4.6*sparrowhawk brushless xxt 6100kv*cessna 206t*tribute fx 3d*jetiger brushless*falcon 400 3d*hpi firestorm 10t*boomerang tf 4050*lama full metal v3*v4*walkera 5#10*1/8 Bazooka*excavator HE 0803*deep vee brushless racing boat*3x kyosho alpha*team durango dex410*2x kyosho inferno tr15*traxxas jato3.3*hyper 8.5*kyosho 777*serpent 960*xray 808 rb ws9*RC8 Buggy*hpi vorza flux 2650*kyosho zx-5 sp tekin*kyosho zx-5 ripper 4900kv*hpi e10 drift*team losi xxx cr brushless*tamiya trf416 brushless 6100kv ripper*dugati

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Απρίλιος 21st, 2014, 7:58 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Αν εννοεις τις κουβερτες , τοτε ναι !!! Εχει χώρο στα δεξιά και κουμπώνουν ακριβώς . Το αποτασιομετρο, για τις κουβερτες, ειναι συνδεδεμένο και θα μεινει εκει οπως ειναι !!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: