Τώρα είναι Ιανουάριος 23rd, 2018, 1:19 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: μπαταρια λιπο SOS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 16th, 2013, 1:24 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια αμεσα please. Εχω κατι μπαταριες λιπο και την μια απο τις δυο ξεχασα να την αποφορτησω στα 7,4 βολτ και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να φουσκωσει τοσο που εχει σπασει μεχρι το hardcase. Tωρα τι μπορω να κανω για να μην σκασει (εκτος απ' τον σταυρο μου). :( :( :( :( :( :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: μπαταρια λιπο SOS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 16th, 2013, 3:10 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Όταν λες "ξεχασα να την αποφορτησω στα 7,4 βολτ και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να φουσκωσει" τι ακριβώς εννοείς?
Πότε την φόρτισες, που και πόσο την άφησες?

Σε κάθε περίπτωση η μπαταρία είναι για πέταμα. Δες πόσο ρεύμα έχει μέσα αν μπορείς. Αν τα κελιά έχουν κάτω από 4,2V το κάθε ένα δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να σκάσει από μόνη της. Βέβαια καλό είναι να μην την ξαναχρησιμοποιήσεις. Πιθανότατα να δουλέψει με αρκετά μικρότερη χωρητικότητα και πολύ μεγάλο κίνδυνο να σκάσει κατά την φόρτιση ή την αποφόρτιση.

Αν κάποιο κελί έχει πάνω από 4,2V καλό είναι να την αποφορτίσεις έτσι ώστε να πέσει το ρεύμα κάτω από αυτό το όριο. Κάνε ένα discharge με πολύ λίγο ρεύμα (πχ. 0,5Α). Καλό είναι να το κάνεις σε καλά αεριζόμενο χώρο χωρίς εύφλεκτα αντικείμενα κοντά (πχ. βεράντα) έχοντας πάντα το νου σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 16th, 2013, 4:05 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Την αφησα φορτισμενη κανα τριμηνο + και η ζεστη του καλοκαιριου.Το ρευμα στα κελια ειναι 4.03 βολτ. Την μπαταρια δεν προκειται να την ξαναχρησιμοποιησω.Απλα θελω να μαθω πως να την απενεργοποιησω να την ρηξω κατευθειαν στο αλατονερο ή χρειαζεται κα κατι αλλο πιο πριν?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 16th, 2013, 11:45 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά έχω αρκετές χαλασμένες Lipo στο σπίτι γιατί ήθελα να δοκιμάσω την μέθοδο αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα... Μου έφεραν και φίλοι τις δικές τους αλλά τις έχω αφήσει στο κουτί... :D

Από όσο έχω διαβάσει πρέπει να έχει ξεφορτίσει πλήρως η μπαταρία πριν την ρίξεις στο νερό. Μπορείς να την ξεφορτίσεις μέχρι ένα σημείο με τον φορτιστή. Στη συνέχεια μπορείς να συνδέσεις μια λάμπα 12V. Την συνδέεις και την αφήνεις μέχρι να αδειάσουν τα κελιά πλήρως. Καλό είναι να είσαι σε χώρο χωρίς ευλεκτά αντικείμενα και να την παρακολουθείς ειδικά στην αρχή να δεις μπας και ζεσταίνεται ή τίποτα άλλο.

Όταν η μπαταρία αδειάσει την βάζεις σε ενα κουβά με αλατόνερο και την αφήνεις. Εδώ κάποιοι λένε να την τρυπήσεις, άλλοι να ενώσεις τα καλώδια και άλλοι να μην της κάνεις τίποτα. Κάποιοι λένε να την αφήσεις 24 ώρες και κάποιο 2 εβδομάδες. Άλλοι λένε πως δεν χρειάζεται το αλατόνερο καθόλου... Εγώ θα σου πρότεινα να την ξεφορτίσεις και να την βάλεις στο αλατόνερο χωρίς να την τρυπήσεις και να την αφήσεις 2 εβδομάδες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 17th, 2013, 12:30 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Κοίτα εγώ την έριξα χτες στο αλατονερο(με βάση ένα βίντεο που είδα στο YouTube) θα την αφήσω 3 μέρες να αοοφορτιστει μέχρι ένα σημείο κ μετά βλέπουμε. Πάντως από χτες δεν έσκασε ακόμα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 17th, 2013, 3:36 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Είδα το video που λες. Το αλατόνερο αποφορτίζει την μπαταρία αλλά θέλει πολύ χρόνο ειδικά αν είναι γεμάτη. Για μένα είναι καλύτερο να την αδειάσεις αρκετά πριν την βάλεις στο αλατόνερο για να γίνει η δουλειά πιο γρήγορα. Το ανεμιστηράκι που έχεις θα την ξεφορτίσει μια χαρά!
Αν την έχεις βάλει ήδη στο αλατόνερο άσε την περισσότερο χρόνο από 3 μέρες να αδειάσει περισσότερο και μην δοκιμάσεις για κανέναν λόγο να την τρυπίσεις αν βγάζει ακόμα πάνω από 0.5V ανά κελί. Πρόσεξε γιατί τα οξειδωμένα καλώδια και επαφές ίσως σου δείξουν λάθος ενδείξεις.

ΥΓ. Αγνόησε τελείως τύπους σαν τον Μανιακό. Φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχουν ιδέα από Lipo (δεν χαλάει η Lipo στα 3,3V αλλά στα 3,0V και δεν αποθηκεύουμε ποτέ μπαταρίες Lipo γεμάτες αλλά τις φορτίζουμε σε storage mode που δίνει στο κάθε κελί 3,85V περίπου). Και άκου προσεκτικά τύπους σαν τον Κώστα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 17th, 2013, 4:26 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Οπως ειπα και πριν η μπαταρια δν ειναι πληρως φορτισμενη αλλα στα 4.03βολτ οποτε θα την αφησω καμια βδομαδα. Τωρα αν δν φτασει κατω απο τα 0.5 βολτ ανα κελι να την ξαναριξω στο νερο ή να την συνδεσω με τον ανεμιστηρα??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 17th, 2013, 8:56 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Πιστεύω πως καλύτερα και πιο γρήγορα θα ήταν να την άφηνες με τον ανεμιστήρα πρώτα και μετά στο αλατόνερο αλλά αφού την έχεις βάλει τώρα, άφησε την εκεί. Ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 18th, 2013, 12:05 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Οκ ευχαριστω ελπιζω βεβαια να μην σκασει. Αν δεν καταφερω να τη ρηξω κατω απο 1βολτ με το αλατονερο με τα τι κανω??????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Αύγουστος 18th, 2013, 5:14 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Άσε να δούμε αν θα πέσει και αν δεν γίνει θα την βρούμε την λύση! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2013, 1:24 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

παιδια οκ την απενεργοποιησα χτες την μπαταρια απλα ειδα οτι αφου την τρυπησα μετα τα κελια ηταν λιγο ποιο φουσκωμενα (βεβαια ρευμα τωρα δεν εχει) αλλα μπορω να την πεταξω αφοβα :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2013, 5:08 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Λογικά αφού την τρύπησες και δεν έπαθες τίποτα, η μπαταρία πρέπει να έχει απενεργοποιηθεί και να είναι έτοιμη για πέταμα.
Προσωπικά (δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, ίσως να είναι και λάθος) θα την έβαζα τρυπημένη στο αλατόνερο μερικές μέρες πριν την πετάξω.

Πες μας όμως τι ακριβώς έκανες...

Πόσο καιρό την άφησες στο αλατόνερο?
Πόσο ρεύμα είχε όταν την έβαλες και πόσο όταν την έβγαλες?
Έγινε τίποτα περίεργο όταν την τρύπαγες?
Με τι και πως την τρύπησες?
Αφού την τρύπησες την έβαλες ξανά στο αλατόνερο?
Υποθέτω πως τα κελιά πλέον δεν έχουν καθόλου ρεύμα ε?

Μπορείς να βγάλεις καμιά φωτό?

Έχω στείλει ένα email στην ΑΦΗΣ με τους κάδους όπου τους ρωτάω αν μπορούμε να τις πετάμε εκεί και περιμένω απάντηση! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2013, 7:33 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

τελικα την αποφορτισα με τη μεθοδο του αλατονερου την αφησα 4 βδομαδες(την αφησα κατα λαθος 1 βδομαδα παραπανω) οταν την εβγαλα ηταν γυρω στα 0.5 βολτ η ταση της. Την τρυπισα με ενα κατσαβιδι το χτυπησα με σφυρι και εγινε η δουλεια μετα την πεταξα για λιγες ωρες στο αλατονερο να οξειδωθει τελειως και εσωτερικα μετα την πεταξα στον καδο αφου ειδα οτι δεν ειχε καμια αντιδραση. Τωρα φωτογραφια δεν μπορεσαα να βγαλω αλλα αν θελετε μπορω να βγαλω φωτο αλλη μια μπαταρια που εχω και να δειξω ολη τη διαδικασια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2013, 9:05 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Μηνάς
RC: Team Losi 8ight 2.0
Motor: Picco P3R EVO
kostasborgir έγραψε:
τελικα την αποφορτισα με τη μεθοδο του αλατονερου την αφησα 4 βδομαδες(την αφησα κατα λαθος 1 βδομαδα παραπανω) οταν την εβγαλα ηταν γυρω στα 0.5 βολτ η ταση της. Την τρυπισα με ενα κατσαβιδι το χτυπησα με σφυρι και εγινε η δουλεια μετα την πεταξα για λιγες ωρες στο αλατονερο να οξειδωθει τελειως και εσωτερικα μετα την πεταξα στον καδο αφου ειδα οτι δεν ειχε καμια αντιδραση. Τωρα φωτογραφια δεν μπορεσαα να βγαλω αλλα αν θελετε μπορω να βγαλω φωτο αλλη μια μπαταρια που εχω και να δειξω ολη τη διαδικασια

Εαν μπορεις να κανεις ποστ ολη την διαδικασια με ενα βιντεακι η φωτογραφιες θα εισαι αρχοντας..
ας βαλουμε ο καθενας απο ενα λιθαρακι να βοηθαμε τους αλλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2013, 9:09 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

οκ αλλα μαλλον θα αργησει 2-3 βδομαδας γιατι δεν ειμαι στην πολη μου για αυτο ρωτησα εξαλλου αν θελετε

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 15 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: