Τώρα είναι Ιανουάριος 18th, 2018, 10:27 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 2   [ 23 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Mugen Super Sport - Novarossi ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 5th, 2013, 6:17 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Μου έφεραν να ρίξω μια ματιά στο παρακάτω αμαξάκι μπας και ζωντανέψει ξανά μετά από αρκετά χρόνια.

Είναι 1:8, γράφει Mugen στο σασί και Novarossi στο μοτέρ! Γνωστά τα ονόματα, ευχάριστα τα πράγματα μέχρι εδώ! Όμως τι μοντέλο είναι? Υπάρχει περίπτωση να βρούμε ανταλλακτικά?

Και το μοτέρ, αν κατάλαβα καλά είναι κολλημένο. Δεν δοκίμασα να το πιέσω βέβαια και δεν έλυσα ούτε μια βίδα ακόμα...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Γενικά δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Ο πύργος μπροστά δεν φαίνεται τελείως ίσιος μόνο και ένα πάνω ψαλίδι φαίνεται να είναι επισκευασμένο. Διαφορικά δείχνουν μια χαρά και γενικά ψαλίδια, dogbones, κρεμαγιέρα άκρα και αμορτισέρ δείχνουν να μην έχουν προβλήματα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ξέρει κανείς τι μοντέλο είναι?

Να βγάλω το μοτέρ να το λύσω να βγάλω φωτό να δούμε σε τι κατάσταση είναι? Το μόνο που γράφει πάνω είναι NOVA 3,5

Δώστε τα φώτα σας!

Δεν έχω ανοίξει μοτέρ ποτέ και δεν τα γουστάρω και πολύ... (Θα χρειαστώ μερικές βασικές οδηγίες...)
Αξίζει να γίνει μετατροπή σε ηλεκτρικό για bashing καταστάσεις?

Τελευταία επεξεργασία από nghgeo και Ιανουάριος 6th, 2013, 1:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Mugen ??? Novarossi ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 5th, 2013, 6:56 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το πρώτο μοντέλο της Mugen γύρω στο 1990...Δεν ξέρω αν θα βρεις ανταλλακτικά,αλλά του αξίζει ένα καλό καθάρισμα.
Το μοτέρ για αρχή ξεβίδωσε το μπουζί και ρίξτου μπόλικο καύσιμο μπας και γυρίσει.
Αν είναι να το λειτουργήσεις άστο όπως είναι,Για ηλεκτρικό ξέχνα το,θα παιδευτείς αρκετά και πιθανόν να αρχίζει να σκορπίζει ανταλλακτικά γύρω του ή να κουρέψει τα διαφορικά του...καλό είναι να το ετοιμάσεις ΜΟΝΟ για περιστασιακές βόλτες και όχι για καθημερινό σκίσιμο...

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Kyosho AXIS EX,Inferno DX,Inferno MP777,V-one,FW-O5,
Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Mugen Super Sport - Novarossi ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 1:31 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Μετά από ένα σχετικά γρήγορο ψάξιμο, πιστεύω πως το μοντέλο είναι το "Super Sport" και δεν εμφανίζεται καν στο επίσημο site της Mugen.
Είδα πως με αυτό το σασί η Mugen πήρε το παγκόσμιο το 1990. Ντροπή τους που δεν το αναφέρουν πουθενά πια... :x

Κάτι αντίστοιχο όπως έχει κάνει και η ΗΡΙ με το RS4. Αυτό με κάνει να θέλω πολύ να το φτιάξω! Είναι ο μεγάλος αδερφός του παππού... Όταν ξεκίνησα να τον φτιάχνω δυσκολεύτικα να βρω ακόμα και το manual αλλά τώρα βάζει τα γυαλιά σε αρκετούς "πιτσιρικάδες"! :)

Στο θέμα μας τώρα! Βρήκα κάποια ανταλλακτικά! http://www.toprcsupply.com/car-parts/mu ... rt-en.html
Έχει κεντρικό διαφορικό, κάποια άκρα και ψαλίδια, κάσες διαφορικών και μερικά ακόμα πράγματα. Νάσσο ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ να δεις τι έχει.

Βρήκα και ένα σετ βίδες! http://rpcracing.info/en/311-stainless- ... w-kit.html
Να τις πάρω πριν ξεκινήσω να το λύνω? Κάποιες από τις βίδες που έχει είναι λίγο φαγωμένες...

Βρήκα και το manual αλλά δυστυχώς όχι κάποιο part list ακόμα... :(

Όταν λέω να το κάνω ηλεκτρικό για bashing δεν εννοώ να το κάνω Savage flux για backflip και big air... Έλεγα να δοκιμάσω τα ηλεκτρικά από το e-Savage (120A ESC που παίζει μέχρι 4S μόνο με 2100kv μοτέρ 3665 διάστασης σαν τα παλιά 550) και χρήση στην μικρή πιστούλα μας. Δεν νομίζω να καταπονήται πολύ και αν μπορούμε να βρούμε κάποια ανταλλακτικά και να ταιριάξουμε κάποια άλλα αν χρειαστεί, το βλέπεις σαν άσχημη ιδέα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 7:38 pm 
Ενημέρωση Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νικηφορος
RC: savage xl brushless
Motor: HOBBYWING XERUN
τα ηλεκτρικα που πας να βαλεις το θεωρω υπερβολικα για ενα τετοιο αυτοκινητο....βαλε τα μαμα ηλεκτρικα του e-savage να εχεις και δευτερο μοτερ ανταλακτικο...

τα στηνουμε???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 8:32 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Δεν μπορώ να καταλάβω τον συλογισμό σου Νικηφόρε... Γιατί είναι υπερβολικό το μοτέρ?

Το HPI Vorza παίζει με 6S και 2200kv μοτέρ που είναι όμως 4275
Το ΗΡΙ Trophy παίζει με 4S και 1965kv μοτέρ που είναι όμως 4268

Γιατί είναι υπερβολή να μπει σε 1:8 buggy μοτέρ 2100kv που είναι 3665 την στιγμή που το μοτέρ αυτό είναι για 1:10?

Με ένα μοτέρ από το e-Savage, ή θα τηγανίζεις αυγά πάνω στο μοτέρ, ή θα το κοντίνεις τόσο που θα γίνει crawler κατά την άποψη μου...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 9:54 pm 
Ενημέρωση Support
Άβαταρ μέλους

με συνχωρεις αλλα νομιζα πως το αμαξι σου ηταν 1/10.....και πιστευα πως 4 στοιχεια λιπο θα δημιουργουσαν τρομερες φθορες στο αυτοκινητο σου μιας και ειναι παλιο(επομενος με αλλα δεδομενα)....

τα στηνουμε???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 11:01 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Είπα και γω... Εγώ φοβόμουν μην είναι λίγο και εσύ το έβρισκες υπερβολικό... :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 6th, 2013, 11:37 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Εγώ λέω να το αφήσεις ήσυχο με το θερμικό μοτέρ... η ροπή του ηλεκτρικού-όσο ήπιο κι αν είναι-θα βασανίσει τα διαφορικά και τις κάσες....μη ξεχνάς έχεις ένα αμάξι 23+ χρόνων...όσο προηγμένο και νά'ταν τότε,τώρα πια πρέπει να παροπλιστεί ή να χρησιμοποιείται περιστασιακά και ήπια...

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Kyosho AXIS EX,Inferno DX,Inferno MP777,V-one,FW-O5,
Serpent Vector,Serpent Quattro. Thunder Tiger Panda,Tamiya FF01,Xray T1 FK05,TRINITY SWITCHBLADE 10,Sig Piper Cub, Kyosho Ultima RB type R EVO ,Kyosho Lazer ZX-5 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2013, 1:42 am 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Μηνάς
RC: Team Losi 8ight 2.0
Motor: Picco P3R EVO
δεν το βλεπω ομως και πολυ ταλαιπωρημενο το σασσι..
μεγιες μεγιες..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2013, 1:07 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Το αμαξάκι δεν είναι δικό μου. Μου το έφερε ένα καλό φιλαράκι (40+ χρονών) να του ρίξω μια ματιά μπας και ξαναζωντανέψει.
Αν φτιαχτεί θα παίζει αραια και που στην μικρή πιστούλα μας παρέα με τα 1:10 που έχουν οι υπόλοιποι και δεν θα μπει νιτρο μοντέλο ποτέ για διάφορους λόγους. Αν μείνει νιτρο δεν θα παίξει ποτέ ξανά και δεν αξίζει ούτε να το καθαρίσω... Ακόμα και αν φτιαχτεί το μοτέρ, πιθανότατα να μπει σε κούτα και να πάει να κάτσει απευθείας στην αποθήκη που καθόταν εδώ και χρόνια! Ούτε μιζόκουτο δεν νομίζω να υπάρχει...

Δεν ξέρω αν διάβασες παραπάνω Νάσσο αλλά έχω ήδη βρει

κεντρικό διαφορικό http://www.toprcsupply.com/center-diff.-en-2.html
Εικόνα

Κάσες για τα άλλα http://www.toprcsupply.com/diff.-case-en-2.html
Εικόνα

την πίσω κάσα http://www.toprcsupply.com/rear-gear-case-en-2.html
Εικόνα

και μερικά ακόμα ανταλλακτικά
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα

Όλο και κάτι θα βρεθεί ακόμα... Τα πάνω ψαλίδια με ανησυχούν μόνο λίγο!

Το αμαξάκι αυτό πρέπει να έχει παίξει ελάχιστες ώρες και όλα δείχνουν σε τέλεια κατάσταση! Αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται να χρειάζεται κάτι.

Σχετικά με το μοτέρ, αν δεν κάνω λάθος το νιτρο που φοράει πρέπει να βγάζει περίπου 2hp και 28.000 στροφές. Το ηλεκτρικό που φοράει το e-Savage είναι 1065Watt δηλαδή περίπου 1,42hp και βγάζει θεωρητικά λίγες περισσότερες στροφές, 31.000 μόνο οπότε λογικά θα παίζει με την ίδια σχέση μετάδοσης ή λίγο πιο κοντό. Λες να του δημιουργήσει πρόβλημα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2013, 1:21 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

το rc που εχεις θεωρειται αντικα,εγω προσωπικα εχω ενα tamiya ff01 και το εχω στο ραφι οπως του αξιζει πλεον,το δικο σου ειναι και πιο παλιο.το ηλεκτρικο μοτερ μην ξεχνας οτι εχει παντα ροπη σε σχεση με ενα θερμικο εστω και αν ειναι πιο αδυναμο,γνωμη μου ειναι πως πρεπει να ξεκουραστει πλεον.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2013, 1:22 pm 
Ενημέρωση Support
Άβαταρ μέλους

αλλο νιτρο και αλλο ρευμα....το νιτρο ανεβαζει στροφες ενω το ρευμα δινει αμεσως την δυναμη του.....που πιστευεις πως θα εχει περισσοτερες φθορες.οταν θα χτυπανε απανω του 1,4 ιπποι κατευθειαν ή οταν ξεκιναμε απο το 0 και καποια ισως στιγμη φτανουμε στους 2 ιππους...εαν θες την γνωμη μου το αμαξι δεν ειναι σωστο να το ξαναπαρατησετε...πηγαιντε αγοραστε οτι στοκ ανταλακτικο υπαρχει επι 2 φορες και απο εκει και υστερα καντε περιστασιακη χρηση.κριμα ειναι ενα μοντελο να μεινει ετσι στην ακρη....

τα στηνουμε???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 7th, 2013, 3:39 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Νικηφόρε καλά τα λες, άλλο νίτρο και άλλο ηλεκτρικό.

Όμως δεν νομίζω να έχει και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Και η επιλογή μοτερ είναι αρκετά ήπια για 1:8 μοντέλο και το μοντέλο αυτό δεν είναι κάποιο jumboπαίχνιδο. Μπορεί να είναι παλιό, αλλά είναι αγωνιστικό...

Έστειλα ένα pm στον κ. Κούτρα και μου απάντησε πως έχει ακόμα "κάποια" ανταλλακτικά!

Ακόμα είπε και τα παρακάτω:
"οτι θα αντεξει το ηλεκτικο θεωρητικα θα το αντεξει
γιατι ετσι και αλλιως με γαιδουρο μοτερ ετρεχε
αυτο που δεν αξιζει ομως ειναι να το τρεξεις και για ενα αντ/κτικο που δεν θα εχω να μεινει ολο το εργο πισω"

Θα συζητήσω με τον ιδιοκτήτη αφού διαβάσει το θέμα και θα αποφασίσουμε...

Με βλέπω να το λύνω αφού του αξίζει και ένα καθαρισματάκι και αφού δούμε τι ανταλλακτικά υπάρχουν θα το αξιολογήσουμε καλύτερα...
Το καλό είναι πως μοτέρ/ESC υπάρχουν ήδη και δεν θα έχει κάποιο τρελό κόστος η μετατροπή. Αν δεν πάει καλά δεν θα γίνει και κάτι... Αντε να πετάξουμε μια βάση μοτέρ... Αν δούμε πως αντέχει του αγοράζουμε ένα combo, αν σπάσει και δεν βρίσκουμε ανταλλακτικό, μπαίνει στο κουτί του και πάλι στην αποθήκη. Τι να μπει όπως είναι, τι να μπει με μερικές ζημιές... Σε ράφι δεν το βλέπω να κάθεται έτσι κι αλλιώς!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 8th, 2013, 1:23 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Το σασί έγινε βίδες χθες! Εκτός από 1-2 ρουλεμάν, όλα δείχνουν σε τέλεια κατάσταση! :)

Εικόνα

Από ότι έμαθα, το αμαξάκι ήρθε Ελλάδα το 1992 από Αγγλία και δεν έχει δουλέψει πάρα πολύ. Πέρασε από RcHobbyAthens στα νοιάτα του και τελευταία στάση έκανε στο Tag Models. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά το μοτέρ και έτσι δεν είχε χρήση. Παιδευόντουσαν λίγο και το άφηναν. Τα τελευταία 4-5 χρόνια διακοσμούσε ένα ράφι.

Δυστυχώς το γράσο που είχε, είχε μετατραπεί σε πίσα... Όπου ακούμπαγε κόλλαγε και δεν έβγαινε παρά μόνο μετά από αρκετό τρίψιμο με βενζίνη. Όλα τα πλαστικά μούλιασαν σε βενζίνη και σαπουνίστηκαν πολύ καλά μετά. Δείχνουν του κουτιού. Καμία κλοτσιμένη τρύπα!

Εντύπωση μου έκαναν τα διαφορικά που δεν έχουν κονικούς δορυφόρους μέσα αλλά ίσιους... Μάλλον είναι κάτι που δεν τράβηξε και δεν το κάνει κανείς πια. Δεν το έχω ξανασυναντήσει... Νομίζω πως τα διαφορικά αυτά δουλεύουν μόνο με γράσσο. Δεν τα είδα να είναι στεγανά, ίσως να κάνω και λάθος. Για την ώρα μουλιάζουν στην βενζίνη. Θα βάλω φωτό να δώσετε τα φώτα σας οι παλαιοί! (Νάσσο νιαου...)

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι οι πείροι των ψαλιδιών. Είναι βιδωτοί και στα κάτω ψαλίδια έχουν διαφορετικό χρώμα και ανάποδο σπίρωμα (αρίστερα - δεξιά) υποθέτω για να μην ξεβιδώνουν (όπως μου κάνει ο ένας στο Phoenix)

Αυτά για την ώρα... Το χιόνι θα με κρατήσει πιθανότατα μακρυά του σήμερα! Περισσότερα και νέες φωτό σύντομα! :)

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 10th, 2013, 4:43 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Μερικές φωτό ακόμα!

Άνοιξα το μοτέρ. Τελικά δεν ήταν κολλημένο. Ήθελε λίγο ζόρι παραπάνω. Μου φάνηκε πως είχε λάδι μέσα (για να είναι έτσι μετά από 5 χρόνια στο ράφι το βρίσκω λογικό). Γυρνάει εύκολα και γλυκά. Ακόμα και η εξάτμιση δείχνει πεντακάθαρη!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Να και τα υπόλοιπα εξαρτήματα καθαρισμένα!

Εικόνα

Εικόνα

Να και τα περίεργα διαφορικά!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τα στεφάνια τους είναι πλαστικά. Έχουν μια μικρή φθορά αλλά πιο έντονα δείχνει στην φωτό παρά στην πραγματικότητα.

Εικόνα

Και μια τελευταία φωτό από τους άξονες που δίνουν κίνηση στα διαφορικά, τις κούπες των διαφορικών και του κεντρικού άξονα.

Εικόνα

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχω βρει μέχρι τώρα είναι πως έχει στραβωμένο το ένα αξονάκι από τα μπροστά αμορτισέρ τα οποία μετά από τόσο καιρό είχαν ακόμα όλο το υγρό που κάποτε ήταν σιλικόνη!

Και τα ρουλεμάν αφού μούλιασαν 2 μέρες στην βενζίνη δεν δείχνουν και σε πολύ καλή κατάσταση… Θα τα περάσω μια από RPM bearing blaster μπας και στρώσουν. Δεν θέλω να τα ανοίξω…

Αυτά για την ώρα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 2   [ 23 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: