Τώρα είναι Ιανουάριος 17th, 2018, 10:59 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 4 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: HPI E10 Low budget upgrade!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 1st, 2012, 5:28 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης

(Δεν ήταν δικιά μου η camera και δεν ήξερα πως θα κουνάει τόσο πολύ...)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 2nd, 2012, 12:32 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 2nd, 2012, 3:14 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

nghgeo έγραψε:

Ολα τα λεφτα η μουσικη απο το initial D :D πολυ Ε30 βρε παιδι μου και ηθελα να φτιαξω κι εγω ενα αλλα μαζευτηκαν πολλα :D Εγω μαλλον θα ετοιμασω το supra μου για οταν θα ερθω.Νικο μια ερωτηση, τι λαστιχα παιζουν εκει?ξερω-εχω τα κοκκαλινα και τα angled που ειναι πιο μαλακο υλικο απο τα κοκκαλινα.

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 2nd, 2012, 4:20 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νικος
RC: MTA4 s28, E10 Drift
Motor: Both stock.
Εγω οταν παω.. θελω δε θελω τα μαμα θα φοραω... :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 2nd, 2012, 4:54 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Δεν ξερω αν τα κοκκαλινα που εχω ειναι τα μαμα...Παντως Hpi γραφουν...τα angled τα εχω παρει απο hobbyking και δεν εχουν ονομα :P χαχα

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 2nd, 2012, 5:00 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Το κίτρινο είναι το μπροστομότορο 3Racing.
Το άσπρο Ε30 είναι το Sprint του Πιτακίδη. Το έχει ο Μηχάλης που έχει την πίστα.
Σκέψου πως και οι υπόλοιποι 3 έχουμε καπάκια Ε30... Εγώ έχω 2!

Στη συγκεκριμένη πίστα όλα σχεδόν τα λάστιχα το ίδιο παίζουν.
Τα αντίγραφα των ΗΡΙ και τα angled πάνε περίπου το ίδιο.
Λίγο περισσότερο πρόσφυση έχουν τα original τα ΗΡΙ τα καραφλά που έχει το Ε10.

Στο video το RX3 (Άλεξ με Tamiya VDF) παίζει με angled όπως και το 3Racing με τις πορτοκαλί ζάντες (έκανε δοκιμές και με άλλα)
Εγώ και ο Μηχάλης παίζουμε με αντίγραφα των ΗΡΙ με χάραξη.
Ο Χάρος με το μαυρο-ασημί ΑΕ86 έπαιζε με τα καραφλά τα original HPI.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 3rd, 2012, 2:06 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Supra δεν εχει κανενας ετσι ? :P ναι το καταλαβα το 3 racing, εχω δει την παρουσιαση του Casper.Για καλο και για κακο θα φερω και τις 2 τετραδες λαστιχα να δω ποια βολευουν...το θεμα μου ρε νικο ειναι θα τα παει καλα το Ε10 σε κλειστη πιστα?Μεχρι στιγμης οσες αποπειρες εκανα σε κλειστα κοματια δεν μου βγηκαν σε καλο.Καταλαβαινω οτι ρολο μεγαλο παιζουν τα χερια αλλα το μοντελο δεν φαινεται να ανταποκρινεται σωστα.Πολυ understeer ρε γ@#$#* .Τωρα φταινε οι αναρτησεις?Φταιει που ειναι 50-50?Φταινε τοσο τα χερια και εγω δεν το καταλαβαινω?Τι να πω...Οταν ερθω πιστα θα στο δωσω να το δεις να μου πεις την γνωμη σου...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 12th, 2013, 7:39 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Αρκετο καιρο μετα που μου την εδωσε λεω θα πειραματιστω... ελευθερωσα το πισω διαφορικο και εκανα το μπροστα μπλοκε... ΑΑΑΑΑΛΛΑ τιμονια εντελος.. τωρα θελω να παιξω και με καποιο ποσοστο μπλοκε πισω... κατι σε σιλικονη σκεφτομαι!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 13th, 2013, 5:18 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

χαχα Γιατι ρε ελευθερωσες το πισω?Το πισω ειναι που πρεπει να ειναι μπλοκε για να φευγει ο κωλος στο πατημα του γκαζιου!Σιγουρα ειδες διαφορα με το μπλοκαρισμα μπροστα, αλλα μηπως να τα κανεις και τα 2 μπλοκε?Νομιζω δεν νοειται drift με κανονικο διαφορικο πισω :/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 13th, 2013, 7:29 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Υποστροψη μυριζω... δε ξερω... θα παιξω με 30Κ σιλικονη και κανενα oring να δω μολις βρω λιγο χρονο... και θα δοκιμασω και το μπλοκε ξανα. γιατι εχεις ενα μεγαααλο point.. :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 14th, 2013, 2:12 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

θα ελεγα οτι σε φαση 50-50 καλυτερα να ειχαμε μπιλατο μπροστα...αλλα δεν υπαρχει :P οποτε στην θεση σου θα δοκιμαζα να βαλω λιγη χαρτοπετσετα στο μπροστα για να ειναι σκληρο και τελειως μπλοκε το πισω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 14th, 2013, 3:16 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Βασικά όλοι λένε πως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις στο drift είναι να μπλοκάρεις το πίσω διαφορικό. Όμως στα περισσότερα μοντέλα και επιφάνειες η διαφορά είναι πολύ μικρή. Ιδιαίτερα σε γλιστερή επιφάνεια, ακόμα και το ελεύθερο, σαν μπλοκέ λειτουργεί.

Προσωπικά είναι ίσως η πρώτη φορά που ακούω να λέει κάποιος πως είναι καλύτερα με ελεύθερο διαφορικό πίσω και ίσως την βελτίωση στην συμπεριφορά να την έκανε μονο το μπλοκέ μπροστά.

Μπροστά όλα τα οικονομικά μοντέλα έχουν ελεύθερα διαφορικά με δορυφόρους. Κάποια ειδικά σχεδιασμένα για drift μοντέλα έχουν άξονα μπροστά (100% μπλοκέ) όπως και πίσω. Το 3Racing Sakura D3, κάποια MST όπως και αρκετοί κλώνοι από R2Hobbies έρχονται με 2 άξονες!

Μετά ειδικά όσοι ασχολούνται με CS, χρησιμοποιούν μονοδρομικά διαφορικά μπροστά. Το μονοδρομικό διαφορικό λειτουργεί σαν άξονας στο γκάζι και σαν ελεύθερο στο φρένο, οπότε όλες οι λύσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν μπροστά κατά την γνώμη μου.

Πίσω θα σου πρότεινα να το κάνεις ξανά μπλοκέ και μπροστά να δοκιμάσεις όλες τις λύσεις και να δεις τι ταιριάζει περισσότερο στο σασί σου και το υπολοιπο setup του όπως και στο που παίζεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 14th, 2013, 3:22 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

nghgeo έγραψε:
Βασικά όλοι λένε πως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις στο drift είναι να μπλοκάρεις το πίσω διαφορικό. Όμως στα περισσότερα μοντέλα και επιφάνειες η διαφορά είναι πολύ μικρή. Ιδιαίτερα σε γλιστερή επιφάνεια, ακόμα και το ελεύθερο, σαν μπλοκέ λειτουργεί.

Προσωπικά είναι ίσως η πρώτη φορά που ακούω να λέει κάποιος πως είναι καλύτερα με ελεύθερο διαφορικό πίσω και ίσως την βελτίωση στην συμπεριφορά να την έκανε μονο το μπλοκέ μπροστά.

Μπροστά όλα τα οικονομικά μοντέλα έχουν ελεύθερα διαφορικά με δορυφόρους. Κάποια ειδικά σχεδιασμένα για drift μοντέλα έχουν άξονα μπροστά (100% μπλοκέ) όπως και πίσω. Το 3Racing Sakura D3, κάποια MST όπως και αρκετοί κλώνοι από R2Hobbies έρχονται με 2 άξονες!

Μετά ειδικά όσοι ασχολούνται με CS, χρησιμοποιούν μονοδρομικά διαφορικά μπροστά. Το μονοδρομικό διαφορικό λειτουργεί σαν άξονας στο γκάζι και σαν ελεύθερο στο φρένο, οπότε όλες οι λύσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν μπροστά κατά την γνώμη μου.

Πίσω θα σου πρότεινα να το κάνεις ξανά μπλοκέ και μπροστά να δοκιμάσεις όλες τις λύσεις και να δεις τι ταιριάζει περισσότερο στο σασί σου και το υπολοιπο setup του όπως και στο που παίζεις.

+1 ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 15th, 2013, 4:46 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: θοδωρης
RC: Xray
Motor: Novarossi-Rb-Argus-Werks
δοκιμασε να κατεβασεις το πισω μερος 2-3 χιλιοστα πιο κατω απο το μπροστα,κανε και τα 2 διαφορικα μπλοκε η τουλαχιστον το πισω και σκληρινε λιγο,ιδιαιτερα,τις πισω αναρτησεις.αυτα απο μενα....

#RB Racing Fuel
#BMS-620MG
#Futaba 4PL

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Μάιος 15th, 2013, 9:41 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και θα σας πω αποτελεσματα ;) Λογικο ακουγεται οπως μου το λετε να θελει το πισω μπλοκε αλλα στην σκετη ασφαλτο που επαιζα ειχε full υποστροφη... βλεπουμε ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 4 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: