Τώρα είναι Ιανουάριος 17th, 2018, 11:03 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 2 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: HPI E10 Low budget upgrade!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 10th, 2012, 3:29 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Nghgeo No problem ;) απλα το ανεβασα σε περιπτωση που καποιος χρειαστει αργοτερα...

Nick#18 μην παιδευεσαι ρε να ψαχνεις ελλαδα τοσο λεπτες ροδελες,δυσκολα θα βρεις.Σου εχω το Link ετοιμο πιο πανω...5 ευρω μαζι με μεταφορικα.Το μονο οταν εκανα την παραγγελια ειχε 2 σε στοκ(αρα τωρα εχει 1).Προλαβαινεις!!!! :P

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 10th, 2012, 7:43 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νικος
RC: MTA4 s28, E10 Drift
Motor: Both stock.
Παω να βαλω χρημα στην prepaid ASAP! :p

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 11th, 2012, 10:09 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Παιδιά, ψάχνετε ροδέλες για σιμαρισμα, άντε μια βόλτα από τον Δημήτρη στο model-shop.gr έχει τα πάντα, εχω πάρει για το 1/8 και το 1/10...
http://model-shop.gr/index.php?page=sho ... &Itemid=53

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 11th, 2012, 2:32 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Αργησες ρε αδερφε...Εγω εχω κανει ηδη την παραγγελια :(

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 17th, 2012, 8:38 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Αμαν αυτα τα ταχυδρομια μας! Περιμενω.. και περιμενω... -.-

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 18th, 2012, 9:40 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Ηρθε το καινουργιο diff set (HPI88000)... λεω να δοκιμασω να παω με το πηνειο σε ενα μηχανουργειο να μου βγαλει 2 μεταλλικα.. για αλουμινιο σκεφτομαι..,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 19th, 2012, 11:00 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Έχουν ερθει τα Shims?

Επειδή προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι χαλάει από μόνο του τόσο εύκολα, θα σου ζητούσα να το κοιτάξεις πιο προσεκτικά αυτή τη φορά.

Να σου δώσω 3 παραδείγματα...

Στο truggy μου άλλαξα 4-5 spur εκ των οποίων κάποια άντεξαν 1 μπαταρία. Αυτό που βρήκα πως τελικά έφταιγε μετά από μια πιο προσεκτική ματιά ήταν η βάση του spur που είχε στραβώσει... Δεν έφταιγε ούτε το pinion, ούτε και τα spur... Και ατσάλινα να τα έκανα πάλι θα χάλαγαν σύντομα!

Ο γαμπρός μου έχει φάει 3 διαφορικά στο e-Savage. Το τελευταίο μέσα σε 5 λεπτά παιχνίδι μετά από πλήρη ανακατασκευή στο αμαξάκι. Δεν το είχε shimάρει σωστά την τελευταία φορά ειδικά! Δεν έφταιγε το διαφορικό...

Φιλαράκι έσπαγε ημιαξόνια σε ένα Sparrowhawk πολύ συχνά... Μπέρδευε όμως τα εξαρτήματα από τα μπροστά με τα πίσω και δεν μπορούσαν να στρίψουν αρκετά τα μπροστά και μαγκώνανε. Λογικό ήταν να τα σπάει για πλάκα και πάλι δεν έφταιγαν τα ανταλλακτικά ή ο σχεδιασμός (τις περισσότερες φορές...)

Μπορεί η κάσα του διαφορικού να έχει πάρει μπόσικα ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο. Κοίταξε τα όλα πολύ προσεκτικά και βάλε shims να πατάνε τα δόντια σωστά! Πιθανότατα να χρειαστεί και το πλαστικό γρανάζι shims αν δεν κάθεται κοντά στο γρανάζι του διαφορικού. Ίσως αν έχουν απόσταση να είναι αυτός ο λόγος που το τρώει. Δεν νομίζω να χρειαστείς να φτιάξεις γρανάζια!

Και έχε και ένα τελευταίο στο μυαλό σου! Αν και τα 2 γρανάζια είναι μεταλικά, θα κάνει περισσότερο θόρυβο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 19th, 2012, 12:31 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Περιμενω και τα shims...

Θα συμφωνησω πως οντως δε χαλανε τοσο ευκολα απλα για περισσοτερη αντοχη στο χρονο το σκεφτομουν.. anyway παραμενω στα πλαστικα :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 22nd, 2012, 1:50 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Τελειωσα με τη μεταδωση... ηρθε και ο σταυρος που ειχα χασει και τωρα shimαρισμα και φυγαμε για πορτες!...

Επισης για το diff lock με uhu tack φαγαμε x και επρεπε να βρω λυση...βαμβακι! συνδιασα την τσιχλοκολλα με βαμβακι και στουμπωσε το διαφορικο με πολυ καλα αποτελεσματα! photos coming soon!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 24th, 2012, 6:07 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

ΝΙκο(nghgeo) εγω εκανα την παραγγελια με τα shims 9 του μηνος νυχτα.Συμφωνα με το Elta track and trace το δεμα ειναι στα ελτα απο την δευτερα ξημερωματα αλλα πηγα να το παραλαβω και ειχε 100 ατομα ουρα(22 του μηνος συνταξη!)δεν ετυχε να ξαναπαω και ακομα δεν μου εχει ερθει ουτε ειδοποιητηριο....το θεμα με το pinion ξαναλαεω ειναι θεμα διαφορικου...Το μονοδρομικο καθεται ακριβως και δεν χαλαει με τιποτα το pinion.To απλο διαφορικο εχει κενα που ελπιζω να μαζεψω με τα shims που ηρθαν.και για να αποδειξω αυτο που λεω, ειχα βαλει κυανο στα ρουλεμαν πανω στην κασα για να το κρατησω εκει που θελω και το αμαξι επαιζε μια χαρα μεχρι που χτυπησε τον τροχο στον τοιχο,ξεκολησε το ρουλεμαν απο την κυανο και αρχισε να χανει το πινιον αμεσως!Επισης παρα πολλα κενα εχουν και οι πλυμνες.και με τα μαμα ημιαξονια και με τα Cvds της Yeah Racing που εχω.πρεπει να πεσει φρεζαρισμα για να κατσει ακριβως.Φαντασου ποσο ειναι το κενο που το αμαξι πρεπει να εχει(οπως το βλεπω με το ματι) 2.5-3 μοιρες Camber με τα ψαλιδια στην ευθεια και στους 4 τροχους.μπροστα ρυθμιζομενα απειραχτα σε ρυθμιση και πισω απλα που δεν ρυθμιζονται.

Νικο(Nick#18 )αν πας (σε γραναζοκοφτη καλητερα οχι σε μηχανουργειο) ρωτα καλητερα αν μπορει να σου φτιαξει κορωνα-πηνιο για να το κανουμε CS :P ακομα δεν εχω ευκαιρισει να παω :( το εχω στα σχεδια μηνες τωρα οπως ειχα πει και στον αλλο νικο(nghgeo) :) αλλα που χρονος και που χρημα για τον γραναζοκοφτη...Γραναζια μπορει να σου φτιαξει σιγουρα(εχουν καλουπια με οτι γωνιες και βημα στα δοντια θες) το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να σου φτιαξει την "πατουρα" για να κουμπωσει το πινιο στην κασα και η κορωνα στο διαφορικο...Παντως αν γινει, παγκοσμιο εμποριο σε Cs για Ε10 θα γινει.Ξερεις ποσοι(ελλαδα και εξωτερικο) ψαχνουν τροπο να κανουν το Ε10 CS?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 24th, 2012, 9:07 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Για βοηθα με λιγο.. τι ακριβος θελουμε για CS με τα διαφορικα μας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 24th, 2012, 10:15 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

ειναι πολυ απλο...Θελουμε το ενα διαφορικο να εχει διαφορετικο βημα...για 50% CS(που ειναι αρκετο για αρχη και δεδομενου οτι το Ε10 δεν εχει πολλες μοιρες τιμονια χωρις πατεντα)θελουμε για καθε στροφη του μποστινου τροχου ο πισω να κανει 1,5.Τωρα για να το πετυχουμε αυτο, ειτε θα εχουμε περισσοτερο βημα στο πισω διαφορικο ειτε λιγοτερο στο μπροστα...Νομιζω οτι πιο ευκολο ειναι να κανουμε το πισω διαφορικο να γυρναει περισσοτερο...Το μαμα κορωνοπηνιο ειναι 15/38(15 δοντια το πινιο και 38 τα δοντια της κορωνας).Αυτα ειναι τα δοντια που θελουμε για το αντιστοιχο ποσοστο CS γραμμενα δια χειρως Νικου(nghgeo):

"Μπορείς να πας στην επιλογή της overdose ακριβώς"15/25 για 52% Cs". Ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω. Μπορεί το 70% να είναι πολύ για τα τιμόνια ειδικά χωρίς πατέντες και γι αυτόν τον λόγο να μην το έκαναν παραπάνω.

Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από τα παρακάτω όποιο βολεύει περισσότερο στην κατασκευή.
15/22 (73%)
16/23 (76%)
16/24 (69%) Μου αρέσει το ποσοστό εδώ! Είναι πρόστυχο...
17/25 (72%)

Αν θελεις λίγο λιγότερο τότε δες και αυτά
15/24 (58%)
16/25 (62%)"
Να'σαι καλα Νικο για την βοηθεια!Για να καταλαβει ο μαστορας θα πρεπει να του πας ολο το διαφορικο μαζι με την κορωνα και το πηνιο και ισως καλο θα ηταν να του πας και την κασα του διαφορικου για να δει τι χωρο εχει....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 24th, 2012, 11:47 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Λοιπον θα ψαξω να βρω καποιον που να φτιαχνει αποκλειστικα και μονο γραναζια και θα παω... εχεις ιδεα που μπορω να βρω καποιον?

Τωρα.... some visuals και οι φωτος απο το βαμβακομενο diff!

εδω ειναι πριν μπουν και τα γραναζακια τα μικρα... μπηκαν και συνεχσα να στουμπωνω.. λιγο βαμβακι λιγο uhu tack...

Εικόνα

Παμε για λιγο carbon τωρα!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

δαγκανες ξανα...

Εικόνα

Εικόνα

και matte black διαχυτης!

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 25th, 2012, 3:55 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Ο παππους μου ξερει και ειχε πει θα με παει(ηταν μηχανουργος παλια) αλλα εχουμε μπλεξει ολοι και δεν εχω παει...μπορω να ρωτησω και να σου πω...αλλα προς πειραια-ρεντη μερια ειναι σιγουρα...το ιδιο καπακι εχουμε :D εχω κοψει το λεξαν στο σημειο που ανοιγουν τα φωτα στο πραγματικο και ετοιμαζω φαναρακια με δαχτυλιδια σαν angel-eyes...αν και πιο πολυ το κυκλοφορω με το καπακι του supra Που ειχα φτιαξει για το Ts4 μου...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 25th, 2012, 1:13 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Για ρωτα τον οποτε σου ειναι ευκαιρο μηπως καταφερω να παω ;) Παντως λιγο που το σκεφτομουν λιγο που εψαξα το γραναζι μαλλον πρεπει να γινει πιο μικρο και να γυνει σε στυλ μονοδρομικου δλαδη σαν αυτο... δε νομιζω να καταφερει να χωρεσει μεγαλυτερο πηνειο για να κανει τα δοντια πιο αραια πανω στον πλανητη... :/

Oσο για το καπακι... εγω θελω ενα AE86 καποια στιγμη.. :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 2 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: