Τώρα είναι Ιανουάριος 18th, 2018, 10:28 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: HPI E10 Low budget upgrade!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 6th, 2012, 7:45 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νικος
RC: MTA4 s28, E10 Drift
Motor: Both stock.
Καλησπερα στο forum! Θα σας κανω μια μικρη παρουσιαση απο το project που ξεκινησα πανω στη βελτιωση του E10 με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος, για να γινει λιγο πιο "αμαξι" και απο εμφανιση αλλα και απο επιδοσεις μιας και ως γνωστων ειναι πλαστικο απο ακρη σ' ακρη...

Εικόνα

Ξεκιναμε... Αρχικα μπηκαν ρουλεμαν στη θεση των πλαστικων κουζινετων ωστε να μην υπαρχουν τζογοι οπως πριν που εκαναν το αμαξι να "χασκει" οπου ηθελε με την παραμικρη ανωμαλια στο εδαφος...

Εικόνα

Το πισω διαφορικο εγινε μπλοκε με τη χρηση UHU Tack

Εικόνα

Μπηκαν στα διαφορικα ροδελες για να κοπουν οι τζογοι aka σιμαρισμα που ειναι η πρωτη αιτια που τρωγεται το πηνειο του διαφορικου μιας και ειναι πλαστικο (Εφαγα το μπροστα και περιμενω ανταλλακτικο...) Να πω πως σαν ροδελες μου εβγαλαν την πιστη λιγο να βρεθουν...

Εικόνα

Εδω στο συστημα διευθυνσης μιας και ο τζογος κυριαρχουσε η φθηνοτερη λυση παλι ηταν ροδελες σε καθε βιδα και να πω την αληθεια δεν περιμενα τοσο καλο αποτελεσμα... πολυ λιγοτερο κουνημα ;) Φυσικα για να μην κουναει καθολου υπαρχει και αναλογο kit με ρουλεμαν αλλα προς το παρον το αφηνουμε στην ακρη....

Εικόνα

Τελος, μεχρι να ερθουν καποια πραγματακια ακομα που θελω για να ειναι παλι εν κινηση εριξα ενα κοκκινο χρωματακι στις δαγκανες... ενα Brembo τους λειπει :mrgreen:

Εικόνα

Εικόνα

More coming soon ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: HPI E10 Low budget upgrade!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 7th, 2012, 9:04 am 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: PaNoSrC
Motor: Picco P3-S
ωραιο φιλε

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 8th, 2012, 4:15 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Να σου πω το κουφο για τα διαφορικα?Αυτος ο τζογος που μαζεψες με τις ροδελες υπαρχει απο το εργοστασιο!Ειναι σχεδιασμενο να χαλαει συνεχεια τα πινια.Οταν το ειχα παρει μου ειχε δωσει το παιδι και ενα μονοδρομικο καινουργιο για μπροστα και οταν πηγα να το βαλω εφυγε ο τζογος.Λεω τι εγινε ρε γαμωτο η ιδεα μου ειναι?Οχι φιλε δεν ηταν η ιδεα μου.Το optional διαφορικο κουμπωνει σωστα στις φωλιες ενω το μαμα οχι.Δεν ξερω τι γινεται με το Spool που δινει για πισω αλλα φανταζομαι θα ειναι οπως το μονοδρομικο.πισω που εχω το μαμα(κολημενο 100% μπλοκε) εχω προβλημα,ειχα βαλει στην αρχη κυανο και κρατησε αρκετα μεχρι που μια μερα εσκασε η ροδα πανω στον τοιχο και ξεκολησε το διαφορικο.Θα μπει το Spool πισω να τελειωνω αλλα μεχρι τοτε,Που βρηκες τις ροδελες?Ειναι ακριβως το μεγεθος που θελουμε?

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 8th, 2012, 4:26 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Παντως εαν δεν ειχα παρει το Ε10 σε πολυ καλη τιμη (60€) και με πολλα optional δεν πιστευω οτι αξιζει να το παρει καποιος, πραγματικα μετα απο καποιους μηνες που το εχω μου φαινεται οτι απλα δεν κανει για τιποτα...φαντασου οτι εχει παντου τζογους,παρα πολλες αστοχιες,κατασκευαστικα λαθοι και γενικα ειναι μισο επιπεδο πανω απο παιχνιδι παρα μοντελο.Σκεψου οτι το δικο μου εχει ημιαξονια CVD's μεταλικες χουφτες στα διαφορικα,μεταλικους κεντρικους αξονες,ρυθμιζομενα ψαλιδια,ρουλεμαν και γενικα ενα σκασμο Optional και ακομα εχει τζογους παντου, απλα χαρβαλο.Ντροπη στην Hpi που το ζηταει και 180€ καινουργιο τρομαρα της...

306 1.6 16v---Eb4 rally game 2speed,inferno GT1,Ts4N .12EVO,Carisma GT14 Brushless Castle Creations 3s,Hpi E10 Yeah Racing 20T 3s---Walkera UflyS,Nine Eagles Free Spirit,Walkera Lama2-1,Trex450,Trex250(For sale)---Velocity T33 EDF, Eflite Ultimate 3D, Scorpio Mosquito Bomber, GG-models Karkaletsos trainer.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 8th, 2012, 5:28 pm 
Ειδικευόμενος
Ειδικευόμενος
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Μηνάς
RC: Team Losi 8ight 2.0
Motor: Picco P3R EVO
μπραβο ρε συ νικο.παρα πολυ ωραια παρουσιαση αναλυτικη πολυ..
Συγχαρητηρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 8th, 2012, 9:20 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

*Kezar* έγραψε:
Συγχαρητηρια.

+1

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 11:00 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
DukeOfDream έγραψε:
Που βρηκες τις ροδελες? Ειναι ακριβως το μεγεθος που θελουμε?

Νομίζω αυτές κάνουν μια χαρά! http://os.3racing.hk/products.php?products_key=2690

Inner diameter: 12mm
Outer diameter: 14mm
(Τα ρουλεμάν είναι 12χ18χ4)

Πάχος 0,1/0,2/0,3χιλ. (10 από το κάθε πάχος)

Έχει και σε άλλες διαστάσεις! http://os.3racing.hk/search.php?page=1& ... y=&x=0&y=0

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 4:40 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Ωστοσο δεν θα υπαρχει θεμα με τις ροδελες που θα τριβονται πανω στο ρουλεμαν και στην κασα?Μηπως καλητερα θα ηταν Thrust Bearings?Αν και σου λεω με το Optional διαφορικο φευγουν τα κενα...Με το μονοδρομικο σιγουρα φευγουν,δεν ξερω τι γινεται με το Spool...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 5:25 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Δεν νομίζω να χρειάζονται thrust bearings...

Τα shims μπαίνουν κανονικά ανάμεσα στο διαφορικό και τα ρουλεμάν και σπρώχνουν τα ρουλεμάν προς τα έξω για να καλύψουν την διαφορά με την κάσα. Έχουν εσωτερική διάμετρο 12 χιλιοστά, όσο και τα ρουλεμάν. Εξωτερική διάμερτο έχουν 14 χιλιοστά (1 χιλιοστό πλάτος μόνο) και το ρουλεμάν 18 άρα θεωρητικά δεν πατάνε καθόλου στην εξωτερική του πλευρά για να υπάρχει τριβή... Νομίζω δεν πατάνε καν στο προστατευτικό κάλυμα του ρουλεμάν και σε καμία περίπτωση δεν έρχονται σε επαφή με την κάσα!

Μπερδεύτικες! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 5:51 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Ναι εχεις δικιο δεν ερχονται σε επαφη με την κασα...λαλακια ειπα...οποτε παραγγελνω ενα σετακι και βλεπουμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 8:22 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

DukeOfDream έγραψε:
Να σου πω το κουφο για τα διαφορικα?Αυτος ο τζογος που μαζεψες με τις ροδελες υπαρχει απο το εργοστασιο!Ειναι σχεδιασμενο να χαλαει συνεχεια τα πινια.Οταν το ειχα παρει μου ειχε δωσει το παιδι και ενα μονοδρομικο καινουργιο για μπροστα και οταν πηγα να το βαλω εφυγε ο τζογος.Λεω τι εγινε ρε γαμωτο η ιδεα μου ειναι?Οχι φιλε δεν ηταν η ιδεα μου.Το optional διαφορικο κουμπωνει σωστα στις φωλιες ενω το μαμα οχι.Δεν ξερω τι γινεται με το Spool που δινει για πισω αλλα φανταζομαι θα ειναι οπως το μονοδρομικο.πισω που εχω το μαμα(κολημενο 100% μπλοκε) εχω προβλημα,ειχα βαλει στην αρχη κυανο και κρατησε αρκετα μεχρι που μια μερα εσκασε η ροδα πανω στον τοιχο και ξεκολησε το διαφορικο.Θα μπει το Spool πισω να τελειωνω αλλα μεχρι τοτε,Που βρηκες τις ροδελες?Ειναι ακριβως το μεγεθος που θελουμε?

Ναι το προσεξα πως ειναι ετσι εξ'αρχης τα ριμαδια... η ροδελα ειναι ακριβος οπως το ρουλεμαν σε διαστασεις εκτος απ οτο παχος... ειναι 1mm η 0.9mm κατι τετοιο και μπενει just! Ειναι λιγο σφικτο το διαφορικο αλλα μετα απο 1-2 μπαταριες θα πατησει σωστα το πλαστικο πηνειο και θα ειναι οκ... Τις πηρα στο Διβερη (google: Διβερης Γεωργιαδης Αγ.Δημητριος) Ειναι στον παραδρομο της Βουλιαγμενης στο ρευμα προς Αθηνα... Πηγα με ενα κουζινετο δε βρισκαμε τιποτα μεχρι που βρηκαμε κατι μπουλωνια με παξιμαδια κλπ που ειχαν αυες τις ροδελες... πηρα 2 μπουλονακια σετ κλπ και ολα οκ :P Αν παει κανεις και δεν του βρισκει, πισω που ειναι ο παγκος πειτε του, τερμα δεξια στα συρταρακια ακριβος διπλα απο τον παγκο ειναι αυτο που θελω και με λιγο ψαξιμο θα το βρειτε.. :P

DukeOfDream έγραψε:
Παντως εαν δεν ειχα παρει το Ε10 σε πολυ καλη τιμη (60€) και με πολλα optional δεν πιστευω οτι αξιζει να το παρει καποιος, πραγματικα μετα απο καποιους μηνες που το εχω μου φαινεται οτι απλα δεν κανει για τιποτα...φαντασου οτι εχει παντου τζογους,παρα πολλες αστοχιες,κατασκευαστικα λαθοι και γενικα ειναι μισο επιπεδο πανω απο παιχνιδι παρα μοντελο.Σκεψου οτι το δικο μου εχει ημιαξονια CVD's μεταλικες χουφτες στα διαφορικα,μεταλικους κεντρικους αξονες,ρυθμιζομενα ψαλιδια,ρουλεμαν και γενικα ενα σκασμο Optional και ακομα εχει τζογους παντου, απλα χαρβαλο.Ντροπη στην Hpi που το ζηταει και 180€ καινουργιο τρομαρα της...

Ειναι ενα "παιχνιδι jumbo" με esc και servo της προκοπης σε γενικες γραμμες και ναι ντροπη τους για τα 180 που ζητανε... εγω το πηρα 20€ :P

DukeOfDream έγραψε:
*Kezar* έγραψε:
Συγχαρητηρια.

+1

Eυχαριστω παιδια :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 8:23 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

nghgeo έγραψε:
Δεν νομίζω να χρειάζονται thrust bearings...

Τα shims μπαίνουν κανονικά ανάμεσα στο διαφορικό και τα ρουλεμάν και σπρώχνουν τα ρουλεμάν προς τα έξω για να καλύψουν την διαφορά με την κάσα. Έχουν εσωτερική διάμετρο 12 χιλιοστά, όσο και τα ρουλεμάν. Εξωτερική διάμερτο έχουν 14 χιλιοστά (1 χιλιοστό πλάτος μόνο) και το ρουλεμάν 18 άρα θεωρητικά δεν πατάνε καθόλου στην εξωτερική του πλευρά για να υπάρχει τριβή... Νομίζω δεν πατάνε καν στο προστατευτικό κάλυμα του ρουλεμάν και σε καμία περίπτωση δεν έρχονται σε επαφή με την κάσα!

Μπερδεύτικες! :P

Ακριβος αυτο.. οπως την εχω βαλει πανω ;) δεν εμποδιζει σε τιποτα... ασε που αυτες που λες θα ειναι λεπτες και θα το ζυγισει just ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 9th, 2012, 10:06 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

nghgeo μικρη η διαφορα στην τιμη αλλα :

http://www.rcmart.com/3racing-3racsw12- ... th=421_520

τυχαια το εψαξα επειδι εχω παραγγειλει ξανα απο εκει...Επισης εχει καλητερες βαθμιδες βαρους στα μεταφορικα και βγαινουν σχεδον τα μισα και απο εκει...συνολο 5.01 ευρω :D μολις εκανα την παρραγελια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 10th, 2012, 10:45 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όπα... Νίκο αυτό που έβαλες είναι ροδέλα! Δεν είναι shim... Τα shim βγαίνουν σε πάχη 0,1/0,2/0,3 χιλιοστά. Στην περίπτωση σου θα έβαζες 2 των 0,3 χιλ. και μια των 0,1 χιλ. και δεν θα ήταν καθόλου σφυχτό από την αρχή. Αργότερα αν ξαναέκανε μπόσικα, μπορεί να άλλαζες την 0,1 με πιο παχιά. Με περισσότερα shims μοιρασμένα και στις 2 πλευρές μπορείς να φέρεις και τα γρανάζια να εφάπτονται πιο σωστά από το να βάλεις ένα μεγάλο στην μια πλευρά μόνο, που ή θα κάνει κενό στα δόντια ή θα τα πιέζει πολύ. Καλύτερα να βάλεις στο πρόγραμμα ένα σετάκι... Τα shim έχουν πλάτος 1 χιλιοστό μόνο ενώ το ρουλεμάν έχει 3 και είναι μελετημένα να ακουμπάνε μόνο στην εσωτερική του πλευρά. Αν η ροδέλα είναι πιο πλατιά ίσως κάνει ζημιά στα ρουλεμάν...

Κοιτάξτε την εξωτερική διάμετρο των shims και του ρουλεμάν στο δικό μου διαφορικό...

Εικόνα

Εικόνα

Και αν ξαναπάς στον Διβέρη να του πεις όποτε περνά κανείς για τ/κ από εκεί να με παίρνει τηλέφωνο να του λέω τι να κάνει! Να πας να βρεις τον Γιάννη τον Γεωργιάδη και να του δώσεις χαιρετίσματα από τον Νίκο τον Γεωργιάδη! (καμία συγγένεια αλλά συνεργαζόμαστε 20 χρόνια περίπου...) :D

Σχετικά με τα μπόσικα στο μαμά διαφορικό που εξαφανίζονται στο μονοδρομικό σκεφτήτε κάτι απλό...
Το μαμά διαφορικό μπαίνει και παίζει με τα πλαστικά κουζινέτα. Αν είναι στην τσίτα ακριβώς, τότε μπορεί να μαγκώνει ή να φάει τα κουζινέτα νωρίς.
Το μονοδρομικό αντίθετα δεν νομίζω να το βάλει κανείς χωρίς ρουλεμάν, οπότε είναι και πιο ακριβές στην κατασκευή του...
Με τα μαμά ηλεκτρικά και το μαμά διαφορικό αν βάλεις ρουλεμάν (και ειδικά αν βάλεις και shims) δεν έχει κανένα θέμα. Αν του βάλεις κάτι πιο γρήγορο όμως με τα κουζινέτα θα έχεις θέμα... Δεν νομίζω να είναι σχεδιασμένο να χαλάει ρε παιδιά...

Duke έβαλα το link από την επίσημη σελίδα της 3Racing επειδή εκεί αναφέρει και εξωτερική και εσωτερική διάμετρο και έχει όλες τις διαστάσεις βασικά...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Οκτώβριος 10th, 2012, 3:07 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος
Άβαταρ μέλους

Οποτε θα το ριξω σο ψαξιμο να βρω λεπτες για αυτη τη δουλεια... εδω Ηλιουπολη και αν δεν παραγγελνω αυτες... μεσα εχει 10*0,1 10*0,2 και 10*0,3? Θελει μπολικες το ριμαδι...

edit: Οσο για τα χαιερετισματα θα τα δωσω ;)

Τελευταία επεξεργασία από nick#18 και Οκτώβριος 11th, 2012, 2:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 5   [ 64 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: