Τώρα είναι Οκτώβριος 20th, 2017, 1:49 pm

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 1st, 2014, 3:30 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Καλησπερα σας
Καλη χρονια να εχουμε με υγεια και χαρα για ολο τον κοσμο
Λοιπον μολις αγορασα το προτο μου RC (θερμικο και μεταχιρισμενο)
διαβασα το manual για να δω πως μπορω να το συντιρω και να το καθαριζω
εκει λοιπον αναφερει πως χρειιαζομαι τα εξης υλικα:
Sock silicone
Diff silicone
One way lube
Grease
Air filter oil
Threadlock
CA glue

Για τη σιλικόνη στα αμορτισέρ ο κατασκευαστης προτείνει νούμερο 600 το ίδιο εμπρός και πίσω
Για τα διαφορικά 80k εμπρός 60k πίσω
Θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα νούμερα είναι ικανοποιητικα για το xray NT1 2012 specs (θα το τρέχω σε άσφαλτο σχετικά καθαρή με λίγα χαλικάκια και σχετικά επίπεδη χωρίς λακκούβες κλπ και αργότερα σε πίστα)
σχετικά με την κόλα σπειρωμάτων έχω διαβάσει στο forum και σκέφτομαι να χρησιμοποιησω την μπλε
τώρα το one way lube και το γράσο (grease) δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και που τα βρίσκω
Επίσης μου έχουν πει ότι πρέπει να βάζω λάδι μέσα στον κινητήρα όταν δεν τον χρησιμοποιώ για να μην σκουριάζει. Αυτό το λάδι είναι το ίδιο με αυτό του φίλτρου ή χρειάζομαι άλλο?
και τέλος όλα όσα ανέφερα παραπάνω τα αγοράζω από μοντελομαγαζο ή τα πουλάνε και σε χρωματοπωλείο? και πως τα ζητάω στα ελληνικά για να καταλάβουν τι θελω? και πόσο κοστίζουν πάνω κάτω για να είμαι προετοιμασμένος?
Ξέρω ότι είναι κάπως πολλά αυτά που ζητάω αλλά είμαι νέος στο hoby και δεν ξέρω που μου πάνε τα 4

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 1st, 2014, 6:08 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Χρόνια πολλά και καλά.

Καλορίζικο και καλότρεχτο.

Για τις σιλικόνες ξεκίνα με ότι λέει ο κατασκευαστής. Αν και συνήθως αυτά αλλάζουν από πίστα σε πίστα. Αν δεν τρέξεις σε προκαθορισμένη πίστα και όχι πάνω κάτω σε αλάνα τότε δεν έχει νόημα να τα αλλάξεις κιόλας.

Το λαδάκι για τον κινητήρα ονομάζεται after run και δεν είναι ίδιο με του φίλτρου. Το βρίσκεις σε μοντελομάγαζα (5-8€) ή πας και παίρνεις από βενζινάδικο λάδι ATF με 10€, 1 λίτρο και το έχεις μιά ζωή.

Για το one way lube δε ξέρω να σε βοηθήσω.

Στο επίσημο φόρουμ της team xray μπορείς να βρεις ότι πληροφορία θες για ανταλλακτικα, στήσιμο αυτοκινήτου, συμβουλές από εργοστασιακούς οδηγούς κλπ. Μπορείς να βρεις και setup sheets από έλληνες οδηγούς στις ελληνικές πίστες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 1st, 2014, 6:39 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση
Το λάδι ATF που είπες ειναι το ίδιο με το after run? δηλαδή κάνουν την ίδια δουλειά?
Και επίσης το λάδι για τις αναρτήσεις και το λάδι για τα διαφορικά πόσο κάνει περίπου?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 1st, 2014, 8:26 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

To ATF το αφτερ ραν κάνουν την ίδια δουλειά. Δεν αφήνουν την υγρασία να διαβρώσει τα σωθικά του μοτέρ.

Λάδι (σιλικόνη πιο σωστά) έχουν κάποιο εύρος τιμής ανάλογα με την μάρκα, τα ml της συσκευασίας κλπ.

Βλέπε τιμές και καταστήματα για τα παραπάνω εδώ:

http://eshop.rcring.eu/index.asp?maxnum ... myStart=20

http://model-shop.gr/component/virtuema ... kones.html

http://www.fanatix.gr/index.php?main_pa ... 7575d4b4e5

http://www.fanatix.gr/index.php?main_pa ... 7575d4b4e5

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 2nd, 2014, 1:59 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Καλή χρονιά και από μένα!

Για τις "σιλικόνες" των αμορτισέρ και των διαφορικών να συμπληρώσω πως είναι "αναλώσημα", κάθε μερικές ώρες παιχνιδιού θέλουν αλλαγή. Ακόμα και αν παίζεις σε μια συγκεκριμένη πίστα πιθανότατα να χρειάζονται αλλαγές ανάλογα με τις θερμοκρασίες και τις υπόλοιπες συνθήκες της πίστας. Βέβαια αυτό είναι fine tuning και σε αλάνα δεν θα δεις τρομερές διαφορές. Αν δεις κάποιον σοβαρό μοντελιστή όμως σε πίστα, συνήθως θα δεις να έχει πολλές διαφορετικές μαζί του! Ξεκινάς πάντα από αυτές που προτείνει το εργοστάσιο και βλέπεις στην πορεία!

Επειδή έχω χαλάσει μονοδρομικό ρουλεμάν από χρήση λάθος λιπαντικού, θα σου πρότεινα να βρεις κάτι επώνυμο και εξειδικευμένο. Οι ποσότητες που θα χρειαστείς είναι ελάχιστες οπότε ακόμα και αν είναι λίγο ακριβό, θα κρατήσει πάρα πολύ καιρό και το κόστος τελικά δεν θα είναι μεγάλο. Το ίδιο θα σου πρότεινα και για τα γράσα! Υπάρχουν 2 βασικοί τύποι, ένας για μέταλλα και ένας για πλαστικά. Πάλι οι ποσότητες είναι μικρές. Θα σου πρότεινα να πάρεις και κάποιο ειδικό λαδάκι για ρουλεμάν μετά το καθάρισμα. Μπορείς να αγοράσεις και "λάδι μηχανής" από κάποιο χρωματοπωλείο αλλά πάλι θα έλεγα να κοιτάξεις για κάτι πιο ειδικό. Γράσο πλαστικών αγόρασα τελευταία φορά πριν 15 χρόνια και το λάδι ρουλεμάν που πήρα πριν 3 χρόνια είναι σχεδόν γεμάτο αν και το χρησιμοποιώ σε όλα τα ρουλεμάν της παρέας!

Threadlock δεν ξέρω τα χρώματα της κάθε εταιρίας αλλά θέλεις το πιο απλό και εύκολο να ξεσφίξει (τουλάχιστον για τα ηλεκτρικά μοντέλα). Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα από νίτρο αλλά δεν νομίζω να χρειάζονται κάτι πιο δυνατό...

Τέλος αν το CA glue το θες για να κολλάς λάστιχα, τότε πάλι καλύτερα να πάρεις κάτι εξειδικευμένο. Την κάνεις την δουλειά θεωρητικά και με logo στιγμής, αλλά οι ειδικές έχουν καλύτερη ρευστότητα και κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα. Την κόλλα την κρατάμε μόνιμα στο ψυγείο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 2nd, 2014, 10:45 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Την CA λέει το εγχειρίδιο την χρησιμοποιούμε για να κολλήσουμε τα pads στο φρένο και σε κάποια άλλα σημεία
τώρα για το γράσο πως λεγε τε αυτό που είναι για πλαστικό και πως λέγετε αυτό που είναι για μέταλλο?
Όταν έρχεται σε επαφή πλαστικό με μέταλλο ποιο από τα δυο γράσα βάζουμε?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 3rd, 2014, 4:05 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Αν δεν είναι για τα λάστιχα (υποθέτω πως θα παίζεις με foam που δεν χρειάζονται κόλλημα) τότε λογικά κάνει και η logo στιγμής. Για τα κανονικά λάστιχα υπάρχουν ειδικές CA που είναι σε μεγαλύτερες συσκευασίες από την logo στιγμής μιας και χρειάζεται αρκετή...

Από όσο κοίταξα στο manual το nt1 χρησιμοποιεί μόνο ένα γράσο που κάνει για παντού. Το γράσο που είναι μόνο για πλαστικά το βρίσκεις σε πιο φθηνά μοντέλα. Καλύτερα για αρχή να αγοράσεις αυτό που λέει το manual ή κάποιο αντίστοιχο από άλλη εταιρία και όχι κάποιο "γενικής χρήσης".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Φεβρουάριος 3rd, 2014, 9:00 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

Καλησπέρα,
Επανέρχομαι στο θέμα με τα λιπαντικά καθώς ήρθε η ώρα να τα αγοράσω και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι χρειάζομαι
Το εγχειρίδιο αναφέρει τα εξής λιπαντικά:
Grease (γράσο) το οποίο φαίνεται να το χρησιμοποιεί μόνο στις μπίλιες του ρουλεμάν του συμπλέκτη

bearing oil το οποίο το βάζει σε όλα τα ρουλεμάν εκτός από τα μονοδρομικά

one way lube το οποίο το βάζει στα μονοδρομικα ρουλεμάν

oil το οποίο το βάζει σε όλα τα αξονάκια που πρόκειται να μπουν μέσα σε κάτι (πχ αξονάκι μέσα σε διαφορικό ή βραχίονας μέσα σε ανάρτηση.

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά και πως τα ζητάω και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας
Ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση